Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Zyta, dziewica
Dziś jest: Sobota, 27 kwietnia 2024

Audycje Radiowe

Wsparcie dla rolników, którzy ponieśli straty gospodarcze spowodowane przywozem ziarna z Ukrainy

czwartek, 22 czerwca 2023 15:57 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Trwa przyjmowanie wniosków od rolników działających w sektorze zbóż i nasion oleistych, którzy ponieśli straty gospodarcze spowodowane przywozem ziarna z Ukrainy. Na razie o takie wsparcie ubiega się ponad 39 tys. rolników. Nabór trwa do 14 lipca 2023 r.

Pomoc można otrzymać do następujących gatunków: kukurydza, żyto, jęczmień, owies, pszenżyto, mieszanki zbożowe, rzepak lub rzepik. Dotychczas do Agencji wpłynęło ponad 39 tys. wniosków, najwięcej z województw: lubelskiego (5,9 tys.), mazowieckiego (5,6 tys.), łódzkiego (5,2 tys.) i wielkopolskiego (ponad 5 tys.)

O przyznanie pomocy mogą się ubiegać rolnicy, którzy:

ponieśli straty gospodarcze spowodowane przez zwiększony przywóz zbóż i nasion oleistych z Ukrainy;
w roku 2022 złożyli wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich, w którym deklarowali uprawę kukurydzy, żyta, jęczmienia, owsa, pszenżyta, mieszanek zbożowych, rzepaku lub rzepiku (wniosek mógł zostać złożony przez małżonka rolnika, który prowadzi lub prowadził działalność rolniczą wspólnie z rolnikiem);
posiadają nadany numer identyfikacyjny;
wyrazili zgodę na wymianę korespondencji za pomocą PUE ARiMR.
Wsparciem objęte są również spółdzielnie produkcji rolnej albo spółdzielnie rolników. W przypadku śmierci rolnika, która nastąpiła w okresie od złożenia wniosku o pomoc do dnia wydania decyzji, pomoc może zostać przyznana także na wniosek jego małżonka.
Dofinansowanie nie przysługuje rolnikowi, który jest jednocześnie podmiotem skupującym zboża lub nasiona oleiste w związku z prowadzoną przez ten podmiot produkcją zwierzęcą w odniesieniu do sprzedaży danego rodzaju zbóż, rzepaku lub rzepiku, które zostały zakupione przez ten podmiot.

Z Agnieszką Pasek, kierownikiem biura powiatowego ARiMR w Radomiu, rozmawiał Radosław Mizera: