Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Zygmunt, król i męczennik
Dziś jest: Czwartek, 02 maja 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Ks. prof. Jagodziński na temat wyzwań stojących przed Międzynarodową Komisją Teologiczną

środa, 30 listopada 2022 12:09 / Autor: Radosław Mizera
foto: Radosław Mizera
Radosław Mizera

- Trzeba ciągle na nowo przypominać prawdę o pochodzeniu człowieka, o darowaniu życia przez Boga, o celu ostatecznym człowieka, o jego relacji do całego świata i odpowiedzialności za niego, o wymiarach społecznych i odkupieniu w Chrystusie - powiedział ks. prof. dr hab. Marek Jagodziński, który uczestniczył w sesji plenarnej Międzynarodowej Komisji Teologicznej. 

Aktualnie jej członkowie zajmują się trzema ważnymi tematami: zgłębianiem dziedzictwa Soboru Nicejskiego w związku ze zbliżającą się 1700. rocznicą jego zwołania; refleksją nad antropologią chrześcijańską w kontekście wyzwań antropologicznych, które mają kluczowe znaczenie dla przyszłości rodziny ludzkiej oraz pogłębianiem teologii stworzenia w perspektywie trynitarnej z uwzględnieniem konieczności jego ochrony połączonej ze „wsłuchiwaniem się w krzyk ubogich i wołanie ziemi”.

Ks. prof. Marek Jagodziński poinformował, że Międzynarodowa Komisja Teologiczna zajmuje się obecnie nauczaniem Kościoła o stworzonym świecie, o Jezusie Chrystusie jako Bogu i Człowieku oraz nauką o człowieku. Dodał, że chodzi nie tylko o teologiczną antropologię teoretyczną, ale przede wszystkim o wypracowanie dokumentu nacechowanego wrażliwością duszpasterską i duchowością. Jego zdaniem współczesne problemy wymagają uwzględnienia w nauce o człowieku nie tylko dziedzictwa historycznego, ale także całego dorobku nauki współczesnej nacechowanej, mocno przełomem technologicznym, który ułatwia życie, ale wywołuje także szereg problemów i zagrożeń.

- Dlatego trzeba ciągle na nowo przypominać prawdę o pochodzeniu człowieka, o darowaniu życia przez Boga, o celu ostatecznym człowieka, o relacji do całego świata i odpowiedzialności za niego, o wymiarach społecznych osoby ludzkiej i o odkupieniu w Chrystusie. Trzeba podejmować się odczytywania na nowo historii społecznej i politycznej, uwzględnić w tym wyzwania stawiane przez kryzys ekologiczny, wpływ pandemii, konieczność budowania pokoju społecznego, niekontrolowanych ruchów migracyjnych - mówił ks. prof. Jagodziński, który był gościem Radia Plus Radom.

Kolejnym wielkim - jak mówił ks. Jagodziński - wyzwaniem są pytania o dopuszczalność ingerencji medycznych w dziedzinie początków życia i śmierci człowieka, o doświadczenie własnego ciała i własnej autonomii, o miejsce człowieka w całym stworzonym świecie, o sumienie i wolność, o tożsamość osobową, o skutki zranienia grzechem pierworodnym, w wpływy sekularyzacji. Ludzkie istnienie - kontynuował - jawi się dzisiaj jako bardzo niestabilne, nacechowane dwubiegunowymi napięciami między tym, co ludzkie i co boskie, skończone i nieskończone, między mężczyzną a kobietą; stawiane są pytania o różnicę między człowiekiem a zwierzęciem, człowiekiem a maszyną, materią a duchem, o napięcie między jednostką a społeczeństwem, o dobro społeczne. Dochodzą do tego kwestie związane z nierównością i niesprawiedliwością społeczną, z wojną. Ks. Jagodziński dodał, że teologia Kościoła musi podejmować te kwestie, ukazywać drogi prowadzące do przyszłości i nadziei w kontekście pokusy ulegania modnym trendom i ideologiom, które stanowią ogromne zagrożenie dla człowieka

Ks. prof. dr hab. Marek Jagodziński jest kapłanem diecezji radomskiej i pracuje w Katedrze Teologii Prawosławnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Od września 2021 roku jest członkiem watykańskiej Międzynarodowej Komisji Teologicznej. Jej członkowie zbierają się na zgromadzeniach plenarnych przynajmniej raz do roku. Swoje funkcje mogą też wypełniać na poziomie podkomisji. Zadaniem komisji jest pomaganie Stolicy Świętej, w szczególności Kongregacji Nauki Wiary w studiowaniu ważniejszych kwestii doktrynalnych. Komisję powołał papież Paweł VI w 1969 roku. Jest ona złożona z teologów pochodzących z różnych szkół i narodowości, wyróżniających się przez wiedzę teologiczną i wierność Magisterium Kościoła. Członkowie – których liczba nie przekracza 30 – są mianowani przez Ojca Świętego na okres pięcioletni, po zaproponowaniu ich przez Kardynała Prefekta Kongregacji i konsultacjach z Konferencjami Episkopatów.