Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Bernardyn ze Sieny, prezbiter
Dziś jest: Piątek, 20 maja 2022

DIECEZJA RADOMSKA

Ks. prof. Jagodziński: w dialogu ekumenicznym pozwólmy się prowadzić Duchowi Świętemu

środa, 19 stycznia 2022 14:41 / Autor: Radosław Mizera
foto: Radosław Mizera
Radosław Mizera

- Celem teologii jest szukanie jedności w prawdzie – powiedział ks. prof. Marek Jagodziński z Katedry Teologii Prawosławnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i członek Międzynarodowej Komisji Teologicznej z racji trwającego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Ks. prof. Jagodziński, który był gościem Radia Plus Radom powiedział, że w dążeniu do jedności powinna nam towarzyszyć postawa wzajemnego poznania, przebaczenia i życzliwości oraz otwartości i zaangażowania w służbę człowiekowi. Stwierdził również, że „brak jedności jest poważną przeszkodą w dawaniu świadectwa chrześcijańskiego”.

- Dlatego tak ważna powinna być modlitwa. Kiedyś św. Jan Paweł II powiedział, że dzięki niej sprowadzamy Boga na ziemię. Każdy z nas może to uczynić. Modlitwa to potężna siła, która przemienia serca i świat. Dlatego trzeba się cieszyć z tego czasu, kiedy modlimy się o jedność chrześcijan. Ekumenizm duchowy jest sercem ekumenizmu – powiedział członek Międzynarodowej Komisji Teologicznej.

Ks. Jagodziński zauważył, że wprawdzie w dialogu ekumenicznym wiele nas jeszcze dzieli, jeśli chodzi o pojmowanie Kościoła, czy sakramentów, to jednak wiele zostało już osiągnięte na tej płaszczyźnie. - Uświadomiliśmy sobie, że więcej nas łączy niż dzieli. Teologię musimy uprawiać w taki sposób, aby prowadziła nas do jedności. Powiem więcej: dzisiaj nie można prowadzić wykładu z teologii bez pominięcia kwestii ekumenicznych. Tu chodzi o poszukiwanie prawdy – podkreślił ks. Marek Jagodziński.

Ks. prof. Jagodziński pracuje w katedrze teologii prawosławnej KUL. - Jeśli uprawiam teologię, to wówczas ten wymiar ekumeniczny jest mi bardzo blisko. Teologia nie może nie być ekumeniczna. Jej celem jest szukanie jedności w prawdzie. Pozwólmy się prowadzić Duchowi Świętemu – zakończył ks. Marek Jagodziński, z którym rozmawiał Radosław Mizera: