Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
LUDZKIM GŁOSEM
Patrycja Michońska
Patron dnia: św. Leoncjusz z Rostowa, biskup
Dziś jest: Poniedziałek, 23 maja 2022

Polityka

Co sądzą o Polskim Ładzie radomianie i politycy? Fiskus wyjaśnia

poniedziałek, 10 stycznia 2022 15:46 / Autor: Radosław Mizera
foto: stevepb/pixabay
Radosław Mizera

Po Nowym Roku okazało się, że pensje netto nauczycieli są niższe niż w grudniu 2020 r. Był to efekt niezłożonego formularza PIT-2 lub wniosku o niestosowanie ulgi dla klasy średniej.

Pierwsze dni stycznia pokazały, że Polski Ład obniżył pensje dla nauczycieli i służb mundurowych. Przedstawiciele rządu przyznali wprost, że mogło dojść do błędnego naliczania wynagrodzeń. O zdanie zapytaliśmy mieszkańców Radomia:

Obecny dziś  Radomiu lider mazowieckiego PSL, Adam Struzik uważa, że rząd przygotował bubel prawny:

Dr Zbigniew Kuźmiuk, ekonomista i poseł PiS w Parlamencie Europejskim mówi, że wszystkie nieprawidłowe potrącenia, zostaną wyprostowane po dokonanej przez ministra finansów zmianie stosownego rozporządzenia, które pozwoli służbom finansowym w każdym takim przypadku, zwrócić pobrane w niewłaściwej wysokości zaliczki na poczet podatku dochodowego, najdalej w lutym:

Dodajmy, że od niedzieli obowiązuje rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie zmian zasad rozliczania zaliczek na podatek dochodowy, pobieranych przez płatników w styczniu 2022 r.

Rano otrzymaliśmy komunikat Izby Skarbowej w Warszawie, w którym czytamy, że osoby na etacie (w tym nauczyciele i pracownicy służb mundurowych), które zarabiają do 12 800 zł brutto skorzystają lub nie stracą na Polskim Ładzie, natomiast pracownicy którzy zapłacili wyższe zaliczki w styczniu, otrzymają zwrot nadpłaty – najpóźniej z początkiem lutego.

Przypadki wypłacenia tym osobom niższego wynagrodzenia w styczniu były incydentalne. Powodem tego był np. niepotrzebnie złożony wniosek o rezygnację z ulgi dla klasy średniej albo brak pobrania przez pracodawcę przy zatrudnieniu tzw. formularza PIT-2, który pozwala zastosować kwotę wolną już na etapie zaliczek.

Ministerstwo Finansów pracuje nad rozporządzeniem, na podstawie którego:

 • Zarabiający do 12 800 zł brutto miesięcznie, którzy na nowych zasadach musieliby zapłacić w pierwszych miesiącach wyższą zaliczkę niż w zeszłym roku, będą mogli stosować zeszłoroczną, niższą wysokość zaliczki.
 • Wobec osób, które zapłaciły wyższe zaliczki w styczniu, w tym części nauczycieli czy funkcjonariuszy, nadpłata ze stycznia będzie zwrócona – najpóźniej poprzez naliczenie jej na poczet zaliczki z lutego.

Podatnicy będą również mieli możliwość złożenia w dowolnym miesiącu roku formularza PIT-2, a także wniosku o zastosowanie preferencji dla klasy średniej. Jeśli stwierdzą, że niepotrzebnie zrezygnowali z ujęcia w zaliczkach kwoty wolnej czy preferencji, będą mogli, z mocą na kolejny miesiąc, wycofać się z tej decyzji.

Korzyści podatkowe z Polskiego Ładu

 • Kasjer (etat) zarabiający 3 tys. zł brutto (2 203 zł netto), zyska ok. 1 840 zł w ciągu roku.
 • Księgowa (etat) zarabiająca 5 tys. zł brutto (3 613 zł netto), zyska ok. 560 zł w ciągu roku.
 • Ślusarz (własna działalność) z dochodem 4 tys. zł brutto (2 480 zł netto), zaoszczędzi ok. 2 tys. zł rocznie.
 • Kosmetyczka (własna działalność) z dochodem 3 tys. zł brutto (1 620 zł netto), zaoszczędzi ok. 1,3 tys. zł rocznie.
 • Rodzina 2+2, w której rodzice zarabiają w sumie 6,5 tys. zł brutto (4,9 tys. zł netto), gdy rozliczą się wspólnie, miesięcznie zyskają 328 zł („na rękę”), czyli prawie 4 tys. zł rocznie.
 • Rodzina 2+4, w której tylko jeden z małżonków zarabia miesięcznie 12 tys. zł brutto (drugi nie pracuje), zyska rocznie 9 934 zł.
 • Emeryt otrzymujący emeryturę w kwocie 3,2 tys. zł brutto (2 660 zł netto), zyska 1 600 zł rocznie.
 • Małżeństwo emerytów, z których jedna osoba otrzymuje emeryturę minimalną, a druga emeryturę na poziomie średniej, zyska 2 997 zł „na rękę” rocznie.
 • Senior z miesięcznym przychodem z pracy ok. 3 tys. zł (ok. 36 tys. zł rocznie) w ogóle nie zapłaci podatku.