Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Katarzyna ze Sieny, dziewica i doktor Kościoła, patronka Europy
Dziś jest: Poniedziałek, 29 kwietnia 2024

REGION

Uczniowie pamiętają o Żołnierzach Wyklętych

poniedziałek, 12 marca 2018 16:08 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Za nami finał szóstej edycji konkursu historycznego "Żołnierze Wyklęci. Walka o pamięć i cześć" w Nowym Mieście nad Pilicą.

Pomysłodawcą i patronem konkursu jest Marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Główną ideą konkursu jest zwiększanie wiedzy na temat żołnierzy wśród młodzieży - wyjaśnia pomysłodawca. - \W tej chwili nie musimy walczyć o pamięć i cześć dla Żołnierzy Wyklętych. Musimy natomiast pamięć pielęgnować. Historia jest jedna i naszym obowiązkiem jest przekazywanie - czasami trudnej - prawdy historycznej:

Konkurs odbywa się na poziomie lokalnym. W tegorocznej edycji udział wzięło 108 uczniów z 14 szkół ponadgimnazjalnych z powiatów: białobrzeskiego, grójeckiego, kozienickiego, przysuskiego oraz miasta Tarczyna. Na etap szkolny uczniowie przygotowują prezentacje multimedialne dotyczące wybranej postaci Żołnierza Niezłomnego. Trzy najlepsze prace są punktowane, a punkty zostaną dodane do zdobytych w drugim etapie.

Podczas finału w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Nowym Mieście nad Pilicą swoje prezentacje przedstawiło troje uczniów z powiatu grójeckiego. Wśród laureatów znalazła się Natalia Głowa ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jurkach. Jak przekonuje, udział w konkursie to wyraz szacunku dla odwagi i niezłomności Żołnierzy Wyklętych:

 Po raz drugi finał konkursu odbył się w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Nowym Mieście nad Pilicą. - Dzięki temu młodzież na żywo uczy się patriotyzmu. - podkreśla Elżbieta Fałek - dyrektor Ośrodka:

W uroczystości udział wzięli parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele Mazowieckiego Kuratorium Oświaty, Instytutu Pamięci Narodowej czy Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego. Prezentacje obejrzał również ppłk Leon Etwert - prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Radom. - Armia Krajowa, a potem Żołnierze Wyklęci nie daliby sobie rady, gdyby nie polska wieś. - podkreśla ppłk Etwert:

Drugi etap – test wiedzy o uczestnikach antykomunistycznego powstania z lat 1945 – 1963 odbędzie się 19 marca 2018 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im Armii Krajowej Obwodu „Głuszec” – Grójec. Finaliści udzielą odpowiedzi na 55 pytań przygotowanych przez Biuro Senatorskie Senatora Stanisława Karczewskiego we współpracy z 1. Grójeckim Ośrodkiem Radioelektronicznym. W tym samym dniu odbędzie się uroczyste wręczenia nagród. Na zwycięzców czekają dwie wycieczki do Brukseli oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Tegoroczną edycję konkursu objęli honorowym patronatem: Instytut Pamięci Narodowej, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Wojewoda Mazowiecki, Mazowiecki Kurator Oświaty. Medialnie imprezie patronuje Radio Plus Radom.