Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Zyta, dziewica
Dziś jest: Sobota, 27 kwietnia 2024

Radomskie

W Nowym Mieście nad Pilicą powstanie Dywizja Piechoty Armii Krajowej

sobota, 04 listopada 2023 09:48 / Autor: Radosław Mizera
foto: MON
Radosław Mizera

Rusza budowa kolejnej dywizji - 8. Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Poinformował o tym Mariusz Błaszczak, szef MON. - To bardzo ważna wiadomość w kontekście bezpieczeństwa naszej Ojczyzny, Polski. Tu w Nowym Mieście nad Pilicą powstanie dowództwo nowej dywizji zmechanizowanej. Dlaczego w Nowym Mieście nad Pilicą? Ze względu na analizy jakie zostały przeprowadzone w dowództwach wojskowych i Ministerstwie Obrony Narodowej - poinformował Mariusz Błaszczak.

Tworzona Dywizja Zmechanizowana z dowództwem w Nowym Mieście nad Pilicą będzie stacjonować w obszarze na południe od Warszawy. Dywizja będzie nosić nazwę i dziedziczyć tradycje 8. Dywizji Piechoty Armii Krajowej im. Romualda Traugutta. Jest to forma uhonorowania związku taktycznego utworzonego przez Powstańców Warszawskich w kontekście 80. rocznicy tego zrywu, którą będziemy obchodzić w przyszłym roku.

- W przyszłym tygodniu rozpocznie się ósmy turnus dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Rekordowy jeżeli chodzi o liczbę osób, które się zgłosiły do służby wojskowej. Niemal 8 tysięcy ochotników przystąpi do kursu. Po 28 dniach szkolenia podstawowego złożą przysięgę i rozpoczną kurs specjalistyczny. To jest właśnie miarą powodzenia naszego mechanizmu wzmacniania Wojska Polskiego. Tyle zgłoszeń ludzi chętnych do tego, żeby służyć w Wojsku Polskim - zaznaczył szef MON.

- Jak mówiłem, analizy pokazały nam, że Nowe Miasto nad Pilicą jest najlepszym miejscem, w którym należy zlokalizować dowództwo nowej dywizji. Oddziały tej dywizji będą stacjonowały również w województwie świętokrzyskim, województwie łódzkim, ale także w północnej części województwa podkarpackiego. To będzie silna dywizja według tzw. modelu „czwórkowego” będzie organizowana. 4 brygady po 4 bataliony. Zdajemy sobie sprawę z zagrożeń. Rosja prowadzi agresywną politykę, napadła na Ukrainę. Widzimy, że konflikty są w różnych częściach świata. Na Bliskim Wschodzie kolejna wojna, napięcia w Azji. Jedyną skuteczną metodą odstraszenia agresora od tego, żeby nie napadł na Polskę jest budowanie silnego Wojska Polskiego - podkreślił szef MON.

Struktura dywizji oparta została na zebranych i wypracowanych w ostatnim czasie wnioskach z formowania 1. i 18. Dywizji oraz wnioskach z narodowych i międzynarodowych ćwiczeń i gier wojennych.

W skład dywizji wchodzić będą: dwie brygady zmechanizowane, brygada zmotoryzowana, brygada artylerii, brygada pancerna, pułk logistyczny, pułk przeciwpancerny, pułk przeciwlotniczy, batalion dowodzenia, batalion rozpoznania i batalion chemiczny.

W Nowym Mieście nad Pilicą przez lata funkcjonowały jednostki lotnictwa wojskowego, a od niedawna mają swoją siedzibę Terytorialsi z 63. Batalionu Lekkiej Piechoty. To właśnie tutaj znajdzie się dowództwo nowej dywizji, która rozlokowana będzie w Polsce centralnej. Nowa dywizja będzie nosić nazwę i dziedziczyć tradycje 8. Dywizji Piechoty Armii Krajowej im. Romualda Traugutta. Jest to forma uhonorowania związku taktycznego utworzonego przez Powstańców Warszawskich w kontekście 80. rocznicy tego zrywu, którą będziemy obchodzić w przyszłym roku. Ta jednostka w istotny sposób zwiększy bezpieczeństwo Polski i jej obywateli. To podstawowy i najważniejszy cel jej sformowania.