Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Jan I, papież i męczennik
Dziś jest: Sobota, 18 maja 2024

REGION

Partyzanci w Libiszowie

poniedziałek, 19 grudnia 2016 14:32 / Autor: Marcin Prejs
fot. Muzeum Regionalne w Opocznie
Marcin Prejs

Partyzancka wigilia „Doliniaków” odbyła się w Szkole Podstawowej w Libiszowie. Nawiązuje ona do wydarzeń sprzed 72 lat.

W 1944 roku oddział dowodzony przez Adolfa Pilcha „Dolinę” przeszedł z Kraśnicy do Libiszowa, by właśnie tu odbyć swoją partyzancką wigilię. Te wydarzenia od kilku lat przypomina społeczność szkolna Libiszowa, która wspólnie z Muzeum Regionalnym w Opocznie organizuje wigilie „Doliniaków”. Przyjeżdżają na nie rekonstruktorzy, którzy w pełnym umundurowaniu przemierzają okolicę. Nawiązują tym samym do marszu, jaki 72 lata temu z Kraśnicy do Libiszowa odbyli „Doliniacy”. Początkowo ich wigilia miała się odbyć właśnie w Kraśnicy, ostatecznie przeniesiona została do Libiszowa.

Tegoroczne uroczystości poświęcone zostały zmarłemu w listopadzie Ryszardowi Bielańskiemu, pseudonim „Rom”. O żołnierzu „Doliny” opowiadał film Andrzeja Paradowskiego, jaki został wyświetlony podczas spotkania. „Rom” był żołnierzem Armii Krajowej, uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Kilkakrotnie uczestniczył w partyzanckiej wigilii w Libiszowie i Kraśnicy. W ubiegłym roku odsłaniał tablicę pamiątkową na budynku miejscowej szkoły.

Wyjątkową postać Ryszarda Bielańskiego przypomniał również Adam Grabowski, dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie, które od początku jest współorganizatorem partyzanckiej wigilii. Z kolei sekretarz miasta Tomasz Łuczkowski wyraził słowa ogromnego uznania za to, że zapoczątkowana kilka lat temu idea wigilii partyzanckiej jest nadal z tak dużym powodzeniem kontynuowana. Wspomniał również Ewę Bąkowską, od niedawna honorową obywatelkę Gminy Opoczno, której rodzina w majątku Kraśnica podczas okupacji udzielała znacznego wsparcia przebywającym na tym terenie oddziałom partyzanckim.

Uroczystości dopełniła część artystyczna oraz wspólne dzielenie się opłatkiem.