Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna Królowa Polski
Dziś jest: Piątek, 03 maja 2024

RADOM

Strajk nie przeszkodził - egzaminy trwają!

środa, 10 kwietnia 2019 09:55 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

We wszystkich radomskich szkołach - mimo strajku - skompletowane zostały składy szkolnych zespołów egzaminacyjnych. W Radomiu w 18 placówkach do egzaminu gimnazjalnego przystąpiło ponad 1700 uczniów.

Gimnazjaliści przyznają, że nie mieli obaw co do tego, że egzamin się odbędzie. Raczej stresowali się jego organizacją. W Publicznym Gimnazjum z oddziałami dwujęzycznymi im. Polskich Noblistów nr 13 w Radomiu uczniowie w większości pisali w hali sportowej. Jedni przyznają, że woleliby pisać w innym terminie, dla innych ustalony przez CKE czas jest odpowiedni:

W środę, 10 kwietnia - w pierwszym dniu egzaminów uczniowie zmagają się z częścią humanistyczną: z zakresu historii, wiedzy o społeczeństwie i języka polskiego. W czwartek, 11 kwietnia zmierzą się z częścią matematyczno-przyrodniczą. W piątek, 12 kwietnia sprawdzać będą swoje umiejętności językowe - na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Czego boją się najbardziej?

Uczniowie zdają sobie również sprawę z tego, że koniec gimnazjum to również czas ważnych decyzji. Gimnazjaliści muszą wybrać szkołę średnią, a to w wielu wypadkach może zaważyć na ich przyszłości:

Do egzaminu przystąpić powinno 267 uczniów, póki co wiadomo, że nie wszyscy gimnazjaliści byli obecni. W komisjach znajduje się w sumie 20 nauczycieli - z PG nr 13 oraz zaprzyjaźnionych placówek. 

Kwestie organizacyjne, skompletowanie komisji oraz wpuszczenie 230 osób na salę gimnastyczną z zachowaniem wszelkich procedur - wylegitymowaniem uczniów, losowaniem miejsc, podpisywaniem listy obecności - były stresujące, jednak udało się. Trudniej będzie w piątek. Wtedy uczniowie przystąpią do egzaminu z języków nowożytnych. Do ich zrealizowania wymagana jest sala z odpowiednią akustyką. Nie będzie możliwości umieszczenia wszystkich uczniów w sali gimnastycznej, a każda mniejsza grupa rodzi potrzebę większej liczby nauczycieli nadzorujących - wyjaśnia Grażyna Mazur - p.o. dyrektora w Publicznym Gimnazjum z oddziałami dwujęzycznymi im. Polskich Noblistów nr 13 w Radomiu:

Wesprzeć uczniów swoją obecnością i doświadczeniem postanowiła emerytowana nauczycielka Maria Podlewska. - Nie wyobrażałam sobie tego, że młodzież, która przez tyle lat przygotowywała się do egzaminów teraz nagle miałaby płacić za błędy osób dorosłych. Dzieci i młodzież byłyby wtedy najbardziej pokrzywdzone - uzasadnia swoją chęć pomocy:

Strajk w radomskich placówkach oświatowych nadal trwa. Poniżej statystyka trzeciego dnia strajku w radomskich placówkach oświatowych wg. danych z godziny 14.00:

przedszkola - strajkowało 85 proc. nauczycieli i 18 proc. pracowników administracji i obsługi (197 dzieci)

szkoły podstawowe - strajkowało 80 proc. nauczycieli i 8 proc. pracowników administracji i obsługi (207 dzieci)

licea i zespoły szkół - strajkowało 69 proc. nauczycieli i 12 proc. pracowników administracji i obsługi (153 dzieci)

szkoły zawodowe - strajkowało 79 proc. nauczycieli i 8 proc. pracowników administracji i obsługi (93 dzieci)