Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Paschalis Baylon, zakonnik
Dziś jest: Piątek, 17 maja 2024

KULTURA

Maszyny i konflikty na płótnie

piątek, 08 stycznia 2016 22:07 / Autor: Weronika Chochoł
Weronika Chochoł
18 obrazów przedstawiających fascynację maszynami – ich mechanizmami i zastosowaniem, a także problemy współczesnego świata zobaczyć można w MCSW Elektrownia. Wystawa czynna będzie do końca stycznia.

W piątek, 8 stycznia odbył się wernisaż wystawy. Obrazy, które ozdabiają salę Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia początkowo przedstawiać miały fascynację autorki maszynami. Finalnie jednak pokazują coś więcej – problem współczesnego świata, jakim są konflikty. Jak mówi Sabina Twardowska, obrazy nie mają pouczać:

Obrazy namalowane przez Sabinę Twardowską powstały w 2015 roku i nawiązują do konfliktów na arenie polskiej, międzynarodowej, a także tendencji ludzi do wzniecania sporów:

Obrazy, mimo poważnej tematyki są pełne energii i barw. Malowane w stylu komiksu, czy plakatu. Zostały dobrze odebrane przez tych, którzy wzięli udział w wernisażu:

Wystawa czynna będzie do 31 stycznia.

Całość rozmowy z autorką:

Sabina Twardowska ( ur. w 1984 r.) Artystka zajmująca się głównie malarstwem, rysunkiem i projektowaniem graficznym - tworzeniem ilustracji i plakatów. Jej sztuka powstaje w oparciu o szeroko pojętą popkulturę. Czerpie inspiracje z telewizji, filmu, komiksu, ulicy i literatury. Często sięga po typografię i cytaty. Twórczość Sabiny Twardowskiej to humorystyczny - często w krzywym zwierciadle - obraz rzeczywistości, w której artystka żyje.

W 2008 roku obroniła dyplom z wyróżnieniem dziekańskim w pracowniach prof. Krzysztofa Wachowiaka (Malarstwo), prof. Ryszarda Sekuły (Rysunek) i prof. Mieczysława Wasilewskiego (Plakat na Wydziale Grafiki), za który również dostała Nagrodę im. Józefa Szajny. W 2012 ukończyła podyplomowe studia Grafiki Komputerowej i Multimedialnej w Warszawie.

Współtworzy stowarzyszenie artystyczne „Front Sztuki”. Na co dzień działa w Kamienicy Artystycznej TA3 na warszawskiej Ochocie. Jej prace znajdują się w kolekcji współczesnego malarstwa Polish Art Collection.