Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
SEDNO SPRAWY
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna Królowa Polski
Dziś jest: Piątek, 03 maja 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Obchody Święta Matki Bożej Gromnicznej w skansenie

wtorek, 02 lutego 2016 20:43 / Autor: Elżbieta Warchoł
Elżbieta Warchoł
Oddali się pod opiekę Gromnicznej

Obchody Święta Matki Boskiej Gromnicznej odbyły się 2 lutego w Muzeum Wsi Radomskiej.  Od wielu lat gromadzą one liczną grupę gości, którzy w tradycyjny sposób, tak jak przed wiekami chcą świętować ten dzień w Kościele obchodzony jako Święto Ofiarowania Pańskiego. Uroczystości rozpoczęła Msza święta w kościele z Wolanowa, której przewodniczył biskup radomski Henryk Tomasik. W homilii biskup radomski mówił o tajemnicy Święta Ofiarowania Pańskiego, wypełnieniu przez Jezusa prawa Starego Testamentu. W tej Tajemnicy Ofiarowania rozpoczyna się nowa era, nowego Przymierza, nowego kapłaństwa, w którym Syn Boży jest i Świątynią, i Kapłanem i Ofiarą- mówił bp Tomasik. Ofiarowanie Pana Jezusa to wypełnienie Starego Testamentu, ale to także początek Nowego Testamentu, Nowego Przymierza- mówił do zgromadzonych w kościele św. Doroty z Wolanowa biskup radomski. Z tajemnicą Ofiarowania Pańskiego bardzo mocno jest związana Maryja. Przynosi w darze to co ma najcenniejsze, swojego Syna. Uczy nas postawy daru, postawy wdzięczności- wskazał bp Henryk Tomasik. W historii Kościoła został przesuniety akcent z tajemnicy Ofiarowania Pańskiego na tajemnicę Matki Najświętszej. Odbywały się procesje ze świecami, przede wszystkim dlatego, że świeca symbolizuje Pana Jezusa. Pan Jezus jest światłością świata- o tym mówi starzec Symeon. Światło to Chrystus, ale świeca symbolizuje Matkę Bożą. I powoli do tej tajemnicy Ofiarowania Pańskiego chrześcijanie dołączyli szczególną obecność Matki Bożej- zauważył biskup Henryk Tomasik. Wskazał też na obecność w świecie świadków Chrystusa- osoby konsekrowane oraz przypadający 2 lutego Dzień Osób Konsekrowanych i zakończony właśnie dziś Rok Osób Konsekrowanych.

Po Mszy, przy śpiewie kolęd wyruszyła procesja z gromnicami do zagrody z Alojzowa, którą poprowadził Zespół Obrzędowy ze Strykowic Górnych. Tam zgodnie z tradycją odbył się obrzęd wypalenia krzyża na odrzwiach, zapalenie nowego ognia w piecu od gromnicy. Było okadzenie okien i ścian domu, ale także wdychanie dymu z gromnicy, co miało zapewnić całej rodzinie dobre zdrowie. Członkinie zespołu śpiewały także pieśni do Matki Boskiej Gromnicznej, lały wosk z gromnicy na kawałki płótna z przeznaczeniem do umieszczenia go w ziarnie na zasiew oraz w pierwszej skibie zaoranej na wiosnę ziemi. Można było także usłyszeć wiele przysłów związanych z dniem 2 lutego i Świętem Matki Boskiej Gromnicznej.

Po tej części uroczystości goście przeszli do dworu z Brzeziec, gdzie czekał na nich pokrzepiający, gorący barszcz. Zgromadzonych powitała dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej Ilona Jaroszek, która zaraz potem razem z obecnym biskupem radomskim Henrykiem Tomasikiem wręczała nagrody laureatom konkursu pt: Tradycyjna ozdoba choinkowa. Prac było dużo, bo aż 142 i to nie tylko z Radomia, ale również z całego regionu- podkreśliła dyrektor Jaroszek. Konkurs na ozdobę choinkową zorganizowaliśmy po raz pierwszy, wcześniej były to konkursy na szopkę bożonarodzeniową, dlatego bardzo nas cieszy tak duże zainteresowanie udziałem w konkursie- mówiła dyrektor skansenu Ilona Jaroszek.  

                                                                                                                                                                                                                                              Nagrody i wyróżnienia zostały przyznane w trzech kategoriach: Kategoria I: dzieci klas I- II szkoły podstawowej:

  • wyróżnienie: Zuzanna Góźdź (PSP nr 25 w Radomiu, kl. II)
  • wyróżnienie: Wiktoria Pońska (PSP nr 25 w Radomiu, kl. II)
  • wyróżnienie: Damian Bronberg (PSP nr 25 w Radomiu, kl. II)
  • miejsce III– Jakub Hernik (PSP w Mąkosach Starych, kl. I)
  • miejsce II– Karol Wójcik (I Społeczna Szkoła Podstawowa STO w Radomiu, kl. II)
  • miejsce I– Ignacy Lefek (PSP nr 1 w Przysusze, kl. I)
Kategoria II: dzieci klas III- IV szkoły podstawowej:
  • wyróżnienie: Dominika Czubak (PSP nr 24 w Radomiu)
  • miejsce III– Michał Białas (PSP nr 24 w Radomiu, kl. III)
  • miejsce II– Aleksandra Kęska (PSP nr 24 w Radomiu, kl. III)
  • miejsce I– Łucja Pietrzyk (I Społeczna Szkoła Podstawowa STO w Radomiu, kl. III)
Kategoria III: dzieci klas V- VI szkoły podstawowej:
  • miejsce II– Dominik Banasiak (PSP nr 24 w Radomiu, kl. VI)
  • miejsce I– Mateusz Romanowicz (PSP nr 24 w Radomiu, kl. V).                                                                                                                                   

Najpiękniejsze- zwycięskie ozdoby można było oglądać na świątecznym drzewku w dworze z Brzeziec oraz innych choinkach stanowiących element dekoracji wnętrz w skansenie. Po wręczeniu nagród licznie przybyli goście wysłuchali wykładu uzupełnionego o pokaz multimedialny etnograf Aleksandry Żytnickiej na temat kolędowania. Na zakończenie świętowania w skansenie z koncertem kolęd wystąpił Chór Gaudeamus z parafii w Zwiastowania NMP w Jastrzębi.