Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Joanna Beretta Molla
Dziś jest: Niedziela, 28 kwietnia 2024

Audycje Radiowe

Wojciech Rylski: w 2022 roku wytworzyliśmy 800 GWh energii elektrycznej z biogazu rolniczego

piątek, 16 czerwca 2023 09:39 / Autor: Radosław Mizera
foto: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Według szacunków Polska posiada ogromny potencjał surowcowy, jeden z najwyższych w Europie. Pozwala on na produkcję 7–8 mld metrów sześciennych biogazu rolniczego rocznie. Rozmawialiśmy o tym z Wojciechem Rylskim, ekspertem Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w zakresie Odnawialnych Źródeł Energii.

KOWR prowadzi rejestr wytwórców biogazu rolniczego. Obecnie liczy on 152 biogazownie rolnicze. W 2022 r. wytworzono w nich ok. 375 mln metrów sześciennych biogazu rolniczego. Do jego produkcji wykorzystano prawie 6 mln ton surowców,
z czego ponad 88% stanowiły odpady z rolnictwa lub przemysłu rolno-spożywczego. Uzyskany biogaz jest wykorzystywany do produkcji zielonej energii elektrycznej oraz ciepła. W 2022 r. wytworzono ok. 800 GWh energii elektrycznej, czyli tyle ile średnio w ciągu roku zużywa prawie 320 tys. gospodarstw domowych.

- Biogazownie rolnicze to nie zawsze duże i drogie instalacje. W ostatnim czasie dostrzegamy coraz większe zainteresowanie budową mikrobiogazowni rolniczych, czyli instalacji o mocy do 50 kWe. Obecnie, KOWR ma informacje o funkcjonowaniu 41 tego typu instalacji. Powstają one w mniejszych gospodarstwach rolnych i stanowią idealny przykład gospodarki obiegu zamkniętego – z jednej strony utylizują odpady z gospodarstwa, z drugiej produkują energię elektryczną, ciepło oraz nawóz - mówi Wojciech Rylski z KOWR w rozmowie z Radosławem Mizerą. Z naszym gościem rozmawialiśmy również na temat spółdzielni energetycznych i biokomponentów: