Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: św. Leoncjusz z Rostowa, biskup
Dziś jest: Poniedziałek, 23 maja 2022

Unia bez tajemnic

Zbigniew Kuźmiuk: jesteśmy przeciw federalizacji Europy

poniedziałek, 13 grudnia 2021 15:34 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Eurodeputowany Zbigniew Kuźmiuk z niepokojem podchodzi do zapowiedzi nowej koalicji w Niemczech, która w swoim programie zawarła pomysły na głęboką reformę Unii Europejskiej. Zapisali oni, że samodzielnie będzie dążyła do stworzenia europejskiego państwa federalnego.

- Proponują zmiany dotyczące Parlamentu Europejskiego, który ich zdaniem ma zostać wzmocniony wprowadzeniem ponadnarodowych list wyborczych, a także wyposażony w inicjatywę legislacyjną - mówił Zbigniew Kuźmiuk. Dodaje, że głębokie zmiany miałyby dotyczyć także funkcjonowania Rady Europejskiej. Wszystkie decyzje miałyby być podejmowane kwalifikowaną większością, co oznaczałoby eliminację zasady jednomyślności w najważniejszych sprawach.

- To tylko niektóre propozycje niemieckich koalicjantów, dotyczące przyszłego kształtu instytucji europejskich i samej UE, co więcej znajduje się w niej propozycja, żeby jeżeli tych reform nie uda się zrealizować drogą zmiany Traktatów, to dokona się tego w ramach porozumień międzyinstytucjonalnych - powiedział poseł PE Zbigniew Kuźmiuk, który był gościem Radia Plus Radom. Z naszym gościem rozmawiliśmy również na temat europejskiego spotkania ugrupowań politycznych, które odbyło się w Warszawie:

ZAPRASZAMY DO NAS