Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: św. Leoncjusz z Rostowa, biskup
Dziś jest: Poniedziałek, 23 maja 2022

Unia bez tajemnic

Zbigniew Kuźmiuk: dlaczego Tusk milczy?

czwartek, 09 grudnia 2021 17:10 / Autor: Radosław Mizera
foto: Parlament Europejski
Radosław Mizera

Dzisiaj naszym gościem był poseł Parlamentu Europejskiego Zbigniew Kuźmiuk, z którym rozmawialiśmy na temat doniesień francuskiego dziennika „Liberation”, który opublikował kolejny artykuł o skandalu finansowym w instytucjach UE z udziałem polityków Europejskiej Partii Ludowej (EPL) oraz wiceprzewodniczącej KE Heleny Dalli, która opracowała zalecenia dotyczące „komunikacji inkluzywnej”. Zachęcała m.in. pracowników Komisji do unikania wszelkich religijnych odniesień wobec Świąt Bożego Narodzenia.

Przypomnijmy, że francuski dziennik „Liberation” oskarżył o konflikt interesów i handel wpływami przewodniczącego TSUE sędziego Koena Lenaertsa i innych ważnych urzędników związanych z EPL. Mieli oni uczestniczyć w spotkaniach nielegalnie opłacanych z publicznych pieniędzy, a ich organizatorami mieli być Karl Pixten, były audytor w Europejskim Trybunale Obrachunkowymi (ostatnio skazany za oszustwa finansowe), oraz brukselscy lobbyści.

- W spotkaniach mieli także uczestniczyć ówczesny szef Komisji Europejskiej Jean Claude Juncker, były wiceprzewodniczący KE Jyrki Katainen, a także były i obecny komisarz (teraz do spraw budżetu) Johannes Hahn. Znamienne, że jak pisze autor artykułu już obecna Komisja Europejska pod przewodnictwem Ursuli von der Leyen, a także władze kilku krajów w rządach, których dominującą rolę odgrywają partie należące do EPL, miały naciskać na Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF), aby nie prowadził śledztwa w tej sprawie.I rzeczywiście takie śledztwo nie jest wdrożone mimo, że pierwsze artykuły na ten temat ukazały się już jakiś czas temu, co więcej w samym OLAF ważne stanowiska, niedawno objęli działacze związani z EPL - mówił Zbigniew Kuźmiuk.

Z naszym gościem rozmawiliśmy równiez na temat wytycznych wiceprzewodniczącej KE Heleny Dalli, która opracowała zalecenia dotyczące „komunikacji inkluzywnej”. Zachęcała m.in. pracowników Komisji do unikania wszelkich religijnych odniesień wobec Świąt Bożego Narodzenia. Na razie KE wycofała wytyczne, ale zapowiedziała, że pracuje nad ich nową wersją. Z poseł PE Zbigniewem Kuźmiukiem rozmawiał Radosław Mizera:

ZAPRASZAMY DO NAS