Patron dnia: bł. Joanna Maria de Maille, wdowa WIELKI CZWARTEK

Wybiegane życzenia dla Tadeusza Kraski

wtorek, 22 października 2019 00:23 / Autor: Jakub Szczechowski
Jakub Szczechowski

Ponad 400 osób pobiegło w niedzielę w XIV Radomskim Maratonie Trzeźwości.  Impreza była wyjątkowa ze względu na 70. urodziny Tadeusza Kraski - organizatora, prezesa Biegiem Radom.

Czwarty już raz Maraton Trzeźwości odbył się w Puszczy Kozienickiej. Wyraźnie kontrastuje z kółkami wokół zalewu na Borkach. Start i meta biegów znajdowała się w Leśnym Ośrodku Edukacyjnym w Siczkach. Trasa wiodła puszczańskimi ścieżkami. Biegacze mieli do wyboru cztery dystanse - maraton, półmaraton i 10 km oraz nowość - ulramaraton. Ten ostatni bieg został zorganizowany z okazji 70. urodzin Tadeusza Kraski. Można było pobiec 70 km, ale też skrócić dystans do 50 km.

Impreza ma charakter trzeźwościowy, bo bieganie może być świetnym pomysłem na walkę z nałogiem. - Bieganie jest fantastycznym elementem terapeutycznym. Te cechy jak przyjaźń, przełamywanie własnych barier, słabości, czas poświęcony na przygotowania sprzyja terapii. Osobiście namówiłem do biegania wiele osób, które mają lub miały problem. Tu dzisiaj mam ogromną grupę moich przyjaciół. Sam już od ponad 20 lat propaguję trzeźwy styl życia i to jest moje nieprzypadkowe dziecko - powiedział organizator i twórca Maratonu Trzeźwości Tadeusz Kraska.

407 osób, które ukończyły biegi to kolejny rekord frekwencji. W ubiegłym roku licznik zatrzymał się na 356. Ultramaraton ukończyło 61 osób. Pierwszy był Przemysław Kaliński z klubu Biegaj z Ursusem z czasem 5:04:26. Z kobiet najsilniejsza była uznana maratonka Karolina Waśniewska z Biegiem Radom - 6:27:43 i 11. miejsce.

Do końca nie wiadomo było na jakim dystansie pobiegnie dostojny jubilat. Tadeusz Kraska zaskoczył wszystkich i wybrał największe wyzwanie. Pobiegł 50 km w czasie 6:24:55 mimo zmagania się z kontuzją. - Jestem przeogromnie szczęśliwy, bo jednocześnie ten wolny mój bieg, marszobieg pozwalał mi rozmawiać po trasie z wieloma ludźmi. Jakieś wzajemne poklepywania, wiele przyjaznych gestów. To mnie strasznie radowało, trzymało na duchu, potwierdzało sens tego, co od wielu lat staram się robić - powiedział nam Tadeusz Kraska.

W maratonie pobiegło 75 osób. Wygrał Kamil Walczyk z Zabieganego Skaryszewa - 2:49:21. 167 osób wybrało półmaraton. Na najwyższym stopniu podium stanął Marcin Osiński z Biegiem Radom  -1:26:14.

Najkrótszy dystans był udziałem 104 osób. Tu zwyciężył Rafał Wielocha z Woźniak Running Team - 00:38:28. Jak biegacze ocenili trasę i swoje występy?

Po biegach przyszedł czas na imprezę urodzinową z pysznym tortem i koncertem Małgorzata Matrackiej. Przez cały dzień Tadeusza Kraskę spotykały gesty życzliwości. Wiele było uścisków i pamiątkowych zdjęć. My zebraliśmy życzenia od biegaczy.

Panie Tadeuszu 100 lat i jeszcze więcej !

Imprezie patronowało medialnie Radio Plus Radom.