Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Maksymilian Maria Kolbe, prezbiter i męczennik
Dziś jest: Niedziela, 14 sierpnia 2022

REGION

W imieniny Pana Jana w Zwoleniu

niedziela, 26 czerwca 2022 21:36 / Autor: Kamil Zapora
fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

Ziemia zwoleńska hucznie obchodzi imieniny swojego rodaka Jana Kochanowskiego. Zwieńczeniem weekendu poświęconego wielkiemu poecie były dzisiejsze uroczystości nad zalewem zwoleńskim.

W tym roku po raz 43 bawiliśmy się na Imieninach Pana Jana w Zwoleniu, ponieważ impreza na dobre zakorzeniła się w lokalnej tradycji. - Całe życie naszego wielkiego poety Jana Kochanowskiego związane było z ziemią zwoleńską i z dumą co roku o tym przypominamy – powiedział burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima.

Pamięć o Janie Kochanowskim pielęgnowana jest m.in. poprzez organizację konkursów związanych z renesansowym wieszczem. - Konkurs na fraszkę o statuetkę Jana Kochanowskiego skierowany jest do dorosłych poetów z całej Polski, choć w latach poprzednich zgłoszenie dostaliśmy nawet z Norwegii – zwróciła uwagę Natalia Anna Wieczerzyńska, dyrektor Zwoleńskiego Domu Kultury, który jest współorganizatorem Imienin Pana Jana.

Dzisiejsza uroczystość była okazją do wręczenia nagród w konkursie na najlepszą fraszkę. Pierwsze miejsce zajął Marek Wójtowicz z Lublina. Jego utwory usłyszycie w naszej relacji poniżej.

Patronem wydarzenia był urząd marszałkowski województwa mazowieckiego. - Wspieramy finansowo tę imprezę ze względu na jej wyjątkowy charakter – przyznał wicemarszałek Mazowsza Rafał Rajkowski.

Wśród zaproszonych gości byli m.in. posłowie Dariusz Bąk i Marek Suski. - Należą się gratulacje wszystkim organizatorom za to, że pamiętają o swoim wielkim przodku – powiedział Dariusz Bąk.

Po wręczeniu nagród publiczność zgromadzona nad zalewem z zapartym tchem obejrzała pokaz musztry paradnej w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej Miasta Zwolenia, która od lat z sukcesami reprezentuje swoje miasto na krajowych konkursach oraz całą Polską na zagranicznych festiwalach.

Później wysłuchaliśmy koncertów zespołu Kobranocka, Zenona Martyniuka i Golden Flash, a impreza zakończyła się pokazem sztucznych ogni.

Nasza relacja z bogatych Imienin Pana Jana w Zwoleniu: