Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: bł. Innocenty XI, papież
Dziś jest: Piątek, 12 sierpnia 2022

Kozienice

Środowiskowy Dom Samopomocy w gminie Kozienice już działa

wtorek, 21 czerwca 2022 12:49 / Autor: Kamil Zapora
fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

Budynek po zamkniętej szkole w Nowej Wsi dostał drugie życie. Teraz mieści się tam Środowiskowy Dom Samopomocy prowadzony przez gminę Kozienice, jednak opiekę w nim znajdą osoby potrzebujące z całego powiatu kozienickiego. Są jeszcze wolne miejsca, a rekrutacja trwa.

To ważny i radosny dzień dla wszystkich osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów zamieszkujących powiat kozienicki. We wtorek 21 czerwca oficjalnie otwarty został Środowiskowy Dom Samopomocy w Nowej Wsi w gminie Kozienice. - W naszym obiekcie opiekę znajdzie 30 osób z niepełnosprawnościami sprzężonymi, ze spektrum autyzmu oraz przewlekle psychicznie chorych - wyjaśnia kierownik ŚDS Anna Kwaśnik.

Osobom zdrowym trudno wyobrazić sobie z iloma wyzwaniami dnia codziennego muszą mierzyć się ludzie z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunowie. Miejsce takie jak ŚDS, które zapewnia profesjonalną opiekę nad osobami ze szczególnymi potrzebami stanowi nieocenione wsparcie dla ich rodziców takich jak Janusz Poprawa. - Dzisiejsze wydarzenie traktujemy jak święto, które wiele zmieni w naszym życiu - powiedział.

Należy zwrócić uwagę, że to pierwszy tego typu obiekt na terenie gminy Kozienice. - Jest to długo oczekiwane wsparcie dla naszych mieszkańców z niepełnosprawnościami i ich rodzin - mówi burmistrz Kozienic Piotr Kozłowski.

Starosta kozienicki Krzysztof Wolski zwrócił uwagę, że powiat kozienicki przestaje być białą plamą na mapie województwa mazowieckiego, gdzie brakowało takiego ośrodka. - Znam wiele osób z różnych gmin naszego powiatu, które znajdą tu opiekę - podkreśla starosta.

Przekształcenie budynku po szkole w Nowej Wsi na ŚDS kosztowało 2,8 mln złotych, z czego większość pochodziła z budżetu Państwa. - Bardzo nas cieszy, że możemy wspierać inwestycje, które będą służyły najbardziej potrzebującym - powiedział poseł Andrzej Kosztowniak.

Co ważne, również część kosztów utrzymania ŚDS będzie pokryta pieniędzmi z budżetu państwa. - Dzięki obiektom takie jak ten osoby ze specjalnymi potrzebami mogą się rozwijać, ponieważ w innym wypadku byłyby skazane na izolację w domach - zwrócił uwagę wicemarszałek senatu Stanisław Karczewski.

W ŚDS w Nowej Wsi są jeszcze wolne miejsca. Zapisy przyjmowane są przez Centrum Usług Społecznych w Kozienicach. Poniżej możecie wysłuchać naszej relacji z dzisiejszego oficjalnego otwarcia Środowiskowego Domu Samopomocy: