Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Leon IX, papież
Dziś jest: Piątek, 19 kwietnia 2024

REGION

Co dalej z budową geoparku w Borkowicach?

środa, 15 czerwca 2022 12:11 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Dzisiaj w Starostwie Powiatowym w Przysusze odbyło się spotkanie z udziałem przedstawicieli Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, Starostwa Powiatowego w Przysusze, Urzędu Gminy w Borkowicach i władz Kopalni w Borkowicach na terenie, której odkryto ślady dinozaurów. 

Naukowcy z Państwowego Instytutu Geologicznego będą wspierać ideę utworzenia geoparku w powiecie przysuskim, w którym będą prezentowane ślady dinozaurów sprzed 200 mln lat. W Borkowicach znajdują się najlepiej zachowane tropy z opisanych dotychczas w Polsce. Odkrycia dokonano w czynnej kopalni białej gliny. Piotr Szrek z Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie:

Starosta przysuski Marian Niemirski poinformował, powiat będzie chciał być inwestorem, który zajmie się pozyskaniem środków i budową geoparku:

Wójt Borkowic Robert Fidos mówi, że priorytetem dla władz gminnych i powiatowych jest pozyskanie środków na utworzenie geoparku:

Jerzy Siwek, prezes Kopalni Gliny w Borkowicach deklaruje współpracę przy zachowaniu śladów dinozaurów. Oczekuje jednak od zainteresowanych instytucji podjęcia szybkich decyzji w sprawie rekultywacji terenu, gdzie prowadzone były prace przy wydobyciu gliny. Zgodnie z prawem, kopalnia po zakończeniu prac, musi teren zasypać i posadzić drzewa.

Według odkrywców fauna dinozaurów z Borkowic należy do jednej z najbogatszych odnotowanych w osadach dolnojurajskich na świecie. Dotychczas udało się w Borkowicach zabezpieczyć kilkaset tropów dinozaurów, reprezentujących co najmniej siedem różnych gatunków tych zwierząt.

Przypomnijmy, że w lipcu 2021 roku paleontolodzy dokonali sensacyjnego odkrycia dobrze zachowanych i bardzo licznych tropów dinozaurów sprzed 200 mln lat. Odkrycia dokonano w czynnej kopalni białej gliny w Borkowicach. Jesienią Państwowy Instytut Geologiczny wystąpił do Rady Gminy w Borkowicach z prośbą o podjęcie uchwały o ustanowieniu stanowiska dokumentacyjnego. Stosowna uchwała została podjęta w marcu tego roku. Z kolei Starosta Przysuski wszczął postępowanie administracyjne w sprawie zmiany kierunku rekultywacji w kierunku dydaktyczno-przyrodniczym. Kolejnym krokiem będą działania zmierzające do pozyskania środków finansowych przez samorządy: powiatowy i gminny na otwarcie geoparku.