Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: bł. Innocenty XI, papież
Dziś jest: Piątek, 12 sierpnia 2022

REGION

Solidarna Paczka dla Ukrainy

wtorek, 07 czerwca 2022 13:39 / Autor: Marcin Prejs
Marcin Prejs

Ruszyła specjalna edycja Szlachetnej Paczki. Dzięki niej pomoc trafi do osób, które uciekły przed wojną w Ukrainie, a znajdują się obecnie w Polsce i są w trudnej sytuacji materialnej.

4 czerwca nastąpiło otwarcie bazy rodzin Solidarnej Paczki - specjalnej edycji Szlachetnej Paczki zorganizowanej dla osób, które uciekły przed wojną w Ukrainie, znajdują się obecnie w Polsce i są w trudnej sytuacji materialnej. Na stronie www.szlachetnapaczka.pl przez trzy tygodnie będą pojawiać się historie rodzin uchodźczych, spośród których każdy z nas będzie mógł wybrać rodzinę i przygotować dla niej paczkę odpowiadającą na indywidualne potrzeby, wyjaśnia Joanna Sadzik, prezeska Stowarzyszenia WIOSNA, organizatora Szlachetnej i Solidarnej Paczki.

Obecnie ponad 460 wolontariuszy Solidarnej Paczki odwiedza potrzebujące rodziny uchodźcze w całej Polsce i pyta, jaka pomoc jest im najbardziej potrzebna. Wolontariusze dotarli już do ponad 1150 historii rodzin uchodźczych i odwiedzili do tej pory ponad 700 rodzin.

Potrzeby rodzin w Solidarnej Paczce mogą być nieco inne niż w Szlachetnej Paczce, bo Paczka to pomoc zawsze dostosowana do potrzeb potrzebującego. Rodziny proszą np. o ubrania, buty na lato - uciekali przecież z domu w zimie, a mamy już czerwiec. To może być doposażenie wynajmowanego mieszkania w garnki czy inny sprzęt. Kurs językowy, żeby zacząć rozmawiać po polsku i zacząć szukać tu pracy. Laptop czy telefon, który pomoże dzieciom w nauce, a rodzinie w kontakcie z bliskimi. Bon na okulary, bo stare zgubiły się podczas ucieczki. Rodziny proszą też często o bony do sklepu z żywnością, żeby odciążyć domowy budżet.

Jak można pomóc? Trzeba wejść na stronę www.szlachetnapaczka.pl, tam wybrać rodzinę z waszej okolicy, która potrzebuje wsparcia i zorganizować dla niej pomoc. Na każdym etapie przygotowywania paczki możecie skontaktować się z wolontariuszem, który opiekuje się rodziną. Skompletowane paczki, zapakowane jak prezent, zawozicie do wskazanego magazynu Szlachetnej Paczki w Weekend Cudów (25-26.06). W ten sam weekend paczka trafi także do potrzebującej rodziny.