Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: święci Apostołowie Piotr i Paweł
Dziś jest: Środa, 29 czerwca 2022

REGION

Prezydenckie wyróżnienia dla samorządowców z regionu radomskiego

piątek, 27 maj 2022 14:01 / Autor: Michał Kaczor
Michał Kaczor

Srebrny Krzyż Zasługi dla radnego Jakuba Kowalskiego, brązowy dla wójta gminy Wieniawa Krzysztofa Sobczaka i pamiątkowa flaga dla burmistrza Jedlni-Letniska Piotra Leśnowolskiego. Samorządowcy z regionu radomskiego zostali wyróżnieni przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Prezydent Andrzej Duda z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego podziękował samorządowcom za ich służbę publiczną oraz ciężką pracę dla mieszkańców i dla Rzeczypospolitej.

Duda wyróżnił dwóch samorządowców ziemi radomskiej. srebrny krzyż Zasługi otrzymał Jakub Kowalski, radny sejmiku województwa mazowieckiego, a brązowy Krzysztof Sobczak, wójt gminy Wieniawa.

- To dla mnie niezwykły zaszczyt, że mogłem reprezentować naszą lokalną społeczność. Chciałem to wyróżnienie zadedykować naszym mieszkańcom, bo my wszyscy, jako jedna samorządowa rodzina, jesteśmy wyrazem tego, co wspólnie tworzymy - mówi wójt Krzysztof Sobczak.

Pamiątkowe flagi dostali natomiast samorządowcy z miejscowości, które w tym roku uzyskały status miasta. Wśród nich Piotr Leśnowolski, burmistrz Jedlni-Letniska.

Prezydent wskazał, że samorządowcy, tworząc małą ojczyznę, budują także dobrobyt całej Polski. Dlatego - podkreślił - niezwykle ważne jest, by ci, którzy pełnią służbę na poziomie centralnym rozumieli, że samorządy lokalne przyczyniają się do rozwoju Rzeczypospolitej i trzeba je w tym zakresie wspierać. Dodał, że władze samorządowe również powinny rozumieć potrzebę efektu synergii pomiędzy działaniem władz centralnych a lokalnych, żeby Polska mogła się rozwijać szybciej, wydajniej i sprawniej. Prezydent podziękował samorządowcom także za ostatnie miesiące pomocy uciekającym przed wojną Ukrainkom i Ukraińcom. "Zdaliście egzamin. Zobaczyliśmy coś, co nazywa się prawdziwą subsydiarnością" - oświadczył Duda.

Przypominał, że po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, Polacy - niewzywani przez nikogo - pomagali uchodźcom. "Nikt tego na początku, w sensie urzędowym, państwowym, nie organizował. To był spontaniczny odruch serca ludzi. To jest właśnie subsydiarność w pełnym tego słowa znaczeniu" - powiedział prezydent. Jego zdaniem obywatele powinni brać w swoje ręce jak najwięcej spraw publicznych. "A dopiero tam, gdzie sobie nie radzą, tam powinny wchodzić władze samorządowe. Tam, gdzie samorząd już nie jest w stanie podołać, powinny wchodzić władze centralne i wspierać działania samorządu" - podkreślił Duda. Prezydent wskazał, że jeszcze nigdy w historii Polski tak wiele ludzi przybyło do naszego kraju. "Nie wiem, czy był moment w naszej historii w takiej skali, żeby samorząd terytorialny i jego przedstawiciele w lepszy sposób zdali egzamin ze swojej służby publicznej, niż to, co działo się w ostatnim czasie" - oświadczył. Podziękował także przedstawicielom rządu, m.in. wiceszefowi MSWiA Pawłowi Szefernakerowi. Duda podkreślił, że Polska zdaje egzamin z człowieczeństwa, sąsiedztwa i reguł funkcjonowania demokracji. Jak mówił, egzamin ten zapewne "przełoży się także i na wybory na wszystkich szczeblach".