Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: bł. Dorota z Mątowów, wdowa
Dziś jest: Sobota, 25 czerwca 2022

REGION

Czy ceny na rynku nieruchomości w Warszawie zaczną spadać?

czwartek, 26 maj 2022 11:42 / Autor: Newsroom
Newsroom

(artykuł sponsorowany)

Ceny mieszkań w Warszawie wzrosły w przeciągu ostatniego roku o ponad trzynaście procent. Aktualnie za metr kwadratowy mieszkania z rynku pierwotnego trzeba zapłacić średnio niespełna czternaście tysięcy złotych. Wiele osób zainteresowanych zakupem ma nadzieję na rychłe obniżki cen. Czy faktycznie jest na to szansa?

Ceny nieruchomości w Warszawie – od czego są uzależnione?

Na poziom cen mieszkań i innego rodzaju nieruchomości wpływa wiele czynników. Ich znajomość zdecydowanie ułatwi podjęcie decyzji o tym, czy to właściwy moment na zakup nieruchomości w Warszawie, czy może lepiej jeszcze trochę poczekać.
• Popyt i podaż – to jedne z najważniejszych kwestii, które wpływają na ceny nieruchomości. Im większy popyt na mieszkania, a mniejsza podaż, tym wyższe mogą być ceny. Polski rynek mieszkaniowy wciąż nie jest nasycony stąd też tak duże zainteresowanie zakupem.
• Stopy procentowe i dostępność kredytów – im wyższe oprocentowanie kredytów hipotecznych i niższa ich dostępność, tym mniej osób może sobie pozwolić na zakup nieruchomości, co może wpłynąć na spadek cen.
• Inflacja – wysoki poziom inflacji wpływa na ceny wszelkich towarów i usług, a więc i na rosnące ceny mieszkań.
• Koszty pracy, materiałów budowlanych, przepisy podatkowe – im większe są wydatki deweloperów na cele związane z inwestycjami, tym wyższe będą ceny mieszkań.
Ceny mieszkań, działek i domów w Warszawie są uzależnione od powyższych czynników, ale też od wielu innych kwestii. Stolica stwarza bardzo dobre perspektywy, jeśli chodzi o pracę lub edukację, a to zawsze wiąże się z większym zainteresowaniem przeprowadzką i z wyższymi cenami nieruchomości.

Czy ceny nieruchomości w Warszawie spadną?

Osoby zainteresowane zakupem mieszkania, domu lub działki z utęsknieniem wypatrują obniżki cen lub choćby ich stabilizacji. Wbrew oczekiwaniom, w 2022 roku ceny mieszkań nie spadły, a wręcz przeciwnie. Nawet rosnąca inflacja i coraz mniejsza dostępność kredytów hipotecznych nie wpłynęły jeszcze na obniżanie cen przez deweloperów.
W kolejnych miesiącach roku i w nieco dłuższej perspektywie czasowej raczej nie można oczekiwać wyraźnych obniżek – wielu ekspertów z branży uważa wręcz, że ceny mieszkań z rynku pierwotnego wciąż będą wzrastać, ale już w powolniejszym tempie. Prędzej niż obniżki cen można więc spodziewać się ich stabilizacji. Oczywiście nie da się przewidzieć każdej okoliczności, jaka może zaistnieć. Gdyby zainteresowanie zakupem mieszkań radykalnie spadło, być może byłaby szansa na niższe ceny, ale trudno na tej podstawie planować tak duże przedsięwzięcie, jak zakup mieszkania.

Czy to dobry moment na zakup nieruchomości w Warszawie?

Wiele osób zastanawia się obecnie nad tym, czy warto właśnie teraz kupić mieszkanie w stolicy. Wysokie ceny nieruchomości, coraz trudniejszy dostęp do kredytów hipotecznych i rosnąca inflacja to kwestie, które budzą słuszne obawy. Mimo wszystko decyzję o zakupie mieszkania warto podjąć na bazie własnych perspektyw: zarobków, zdolności kredytowej, posiadanych oszczędności i planów związanych z nieruchomością. Trudno bowiem odkładać przeprowadzkę lub rezygnować z planów inwestycyjnych w nadziei, że być może za kilka miesięcy ceny spadną.

Materiał powstał we współpracy z portalem RynekPierwotny.pl

(artykuł sponsorowany)