Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: bł. Dorota z Mątowów, wdowa
Dziś jest: Sobota, 25 czerwca 2022

Opoczno

Diecezjalny Dzień Godności w Opocznie

środa, 25 maj 2022 16:22 / Autor: Marcin Prejs
Fot. M. Prejs/Radio Plus Radom
Marcin Prejs

W Opocznie zakończyły się obchody Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych. Uroczystości miały w tym roku zasięg diecezjalny.

Diecezjalny Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych to wspólna inicjatywa Powiatu Opoczyńskiego i Caritas Diecezji Radomskiej. Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej odprawionej w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Opocznie. Podczas nabożeństwa bp Marek Solarczyk mówił m.in. o wdzięczności dla tych, którzy na co dzień opiekują się osobami niepełnosprawnymi. – Jesteście opiekunami i stróżami godności, która jest darem i znakiem chwały Boga – mówił biskup. Posłuchaj całej homilii bp. Marka Solarczyka:

Po nabożeństwie wręczone zostały tytuły „Człowieka o godnym sercu”. Trafiły one do osób, które wspierają środowiska niepełnosprawnych. Po krótkiej części artystycznej uczestnicy obchodów przeszli do budynku Zespołu Szkół Powiatowych w Opocznie, gdzie miała miejsce dalsza część uroczystości. Starosta Marcin Baranowski podkreśla, że Powiat Opoczyński organizuje powiatowe obchody Dnia Godności od wielu lat. – A dziś po raz pierwszy wspólnie z Caritas Diecezji Radomskiej organizujemy te obchody w szerszym gronie – mówi Marcin Baranowski. Jak dodaje, inicjatywa służby podkreśleniu w społeczeństwie roli osoby niepełnosprawnej. – Ona nie jest gorsza, ona nie jest inna, ona jest taka sama jak my – mówi starosta.

Dyrektor radomskiej Caritas ks. Damian Drabikowski podkreśla, że Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych właściwie jest dniem godności każdego człowieka, bo wszyscy jesteśmy dziećmi jednego Boga.

Na spotkanie do Opoczna przyjechało ponad pół tysiąca osób z różnych stron diecezji. – Jesteśmy też normalnymi ludźmi jak wszyscy – mówiła jedna z uczestniczek spotkania.

Ks. Karol Piłat, zastępca dyrektora radomskiej Caritas podkreśla, że Dzień Godności jest doskonałą okazją do integracji środowisk osób niepełnosprawnych. Zapewnił również, że diecezjalny dzień będzie organizowany także w kolejnych latach.