Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: bł. Innocenty XI, papież
Dziś jest: Piątek, 12 sierpnia 2022

Radomskie

Wyjątkowe upamiętnienie Andrzeja Kowalczewskiego

czwartek, 19 maj 2022 14:32 / Autor: Michał Kaczor
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
Michał Kaczor

W Leśnym Ośrodku Edukacyjnym w Jedlni-Letnisku została odsłonięta tablica im. Andrzeja Kowalczewskiego. Po uroczystości odbyła się konferencja.

Tablica poświęcona Andrzejowi Kowalczewskiemu znajduje się przy wjeździe do Leśnego Ośrodka Edukacyjnego w Jedlni-Letnisku. W upamiętnieniu wzięło udział wielu gości - rodzina zmarłego przyrodnika, leśnicy i przedstawiciele władz samorządowych.

- Jestem dumna z mojego męża i serdecznie dziękuję wszystkim, którzy zaszczycili tę uroczystość. Tu się wszystko zaczęło. W tym domku obok mieszkał mały Andrzejek ze swoim ojcem, który był nadleśniczym, a potem został dyrektorem lasów. Syn przejął od niego miłość do lasów - mówi Elżbieta Kowalczewska, żona zmarłego Andrzeja Kowalczewskiego.

Po odsłonięciu tablicy przy bramie ośrodka zostały posadzone trzy symboliczne cisy.

- Pan Andrzej Kowalczewski związany był ze sprawami edukacji ekologicznej od wielu lat. Był też związany z Kozienickim Parkiem Krajobrazowym. Dlatego też postanowiliśmy uczcić tak wybitną postać - mówi Jerzy Jacek Karaśkiewicz, nadleśniczy Nadleśnictwa Radom.

Następnie odbyła się konferencja naukowa. Wzięli w niej udział m.in. prof. Andrzej Grzywacz z Wydziału Leśnego SGGW w Warszawie, czy dr inż. Marek Krzemiński, przewodniczący Rady Naukowo-Społecznej Leśnego Kompleksu Promocyjnego Puszcza Kozienicka.

Gości przywitał dr Andrzej Matysiak, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. Dr Marek Krzemiński przybliżył natomiast życiorys Andrzeja Kowalczewskiego.

Andrzej Kowalczewski urodził się 4 grudnia 1938 roku w Lublinie. Ukończył Wydział Leśny Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. W trakcie swojej zawodowej drogi był związany z: Biurem Urządzania Lasu i Projektów Leśnictwa w Radomiu, Okręgowymi Zarządami Lasów Państwowych w Radomiu oraz Łodzi, Urzędem Wojewódzkim w Radomiu, a także Placówką Zamiejscową w Radomiu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie. Był współzałożycielem i prezesem Towarzystwa Przyrodniczego „Żółw Błotny” oraz członkiem Ligi Ochrony Przyrody, Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa oraz Rady Naukowo-Społecznej Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Kozienicka”.

W latach 1979-1999 Andrzej Kowalczewski pełnił funkcję Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody w Radomiu. W tym czasie przyczynił się do powstania licznych form ochrony przyrody. Brał też udział w wielu przedsięwzięciach badawczych oraz edukacyjnych związanych z ochroną przyrody. Andrzej Kowalczewski był wieloletnim członkiem Polskiego Towarzystwa Leśnego. Za swoją działalność otrzymał srebrną (1983) oraz złotą (1988) odznakę honorową PTL.

Andrzej Kowalczewski zmarł w dniu 17 marca 2020 roku w Radomiu.