Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: bł. Innocenty XI, papież
Dziś jest: Piątek, 12 sierpnia 2022

Radomskie

Wygaszono ogniska wścieklizny w regionie radomskim

wtorek, 17 maj 2022 13:13 / Autor: Radosław Mizera
foto: Nicholas_Demetriades/pixabay
Radosław Mizera

Od wielu tygodni nie notuje się nowych przypadków wścieklizny. Choroba zakaźna występuje w północnej części województwa mazowieckiego. Pojedyncze przypadki stwierdzono w powiatach skarżyskim i starachowickim. Dlatego cały czas obowiązują obostrzenia wojewody mazowieckiego m.in. dotyczące nakazu trzymania psów na uwięzi lub na ogrodzonym terenie zamkniętym, a kotów w zamknięciu. 

Dr Grzegorz Zaborski, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Radomiu odnotował zdecydowany spadek przypadków wścieklizny. Od początku roku w powiecie radomskim wykryto 3 takie zdarzenia - 2 u lisów i jeden u psa.

W tym roku w Polsce stwierdzono 28 przypadków wścieklizny, najwięcej w województwie mazowieckim, bo aż 24. W powiecie radomskim odnotowano 3 takie przypadki i jeden w powiecie szydłowieckim.

Wścieklizna jest ostrą i prawie zawsze śmiertelną wirusową chorobą zakaźną, atakującą ośrodkowy układ nerwowy ludzi oraz zwierząt stałocieplnych. Do zakażenia wścieklizną dochodzi na ogół wskutek pogryzienia przez chore zwierzę. Zakażenie możliwe jest poprzez kontakt ze śliną chorego lub zakażonego zwierzęcia. Krążenie wirusa w środowisku naturalnym podtrzymywane jest przez zwierzęta różnych gatunków. Zwierzęta te charakteryzują się dużą wrażliwością na zakażenie oraz zdolnością do transmisji wirusa na inne zwierzęta. W ubiegłym roku w województwie mazowieckim odnotowano łącznie 110 przypadków wścieklizny u zwierząt.