Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: bł. Piotr Jerzy Frassati
Dziś jest: Poniedziałek, 04 lipca 2022

Opoczno

3 maja w Opocznie

wtorek, 03 maj 2022 18:00 / Autor: Marcin Prejs
Marcin Prejs

Opocznianie świętowali 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Uroczystości otworzyła msza święta odprawiona w kolegiacie św. Bartłomieja w Opocznie. Nabożeństwu przewodniczył bp Henryk Tomasik. W homilii mówił m.in. o obecności Maryi w życiu Chrystusa, Kościoła, ale i naszej ojczyzny. Maryi, która z czasem zaczęła być nazywana Królową Polski. Nawiązał w ten sposób do obchodzonej przez Kościół uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Mówił również o Konstytucji 3 maja, która powstała po to, by zreformować życie społeczne, a w swojej preambule odnosi się do Boga.

O Konstytucji 3 maja i jej znaczeniu dla Polski mówili również w dalszej części uroczystości uczestnicy obchodów. Na placu Kościuszki w imieniu marszałka województwa łódzkiego Grzegorza Schreibera do zebranych zwrócił się radny wojewódzki Janusz Ciesielski. Przypomniał, że Konstytucja 3 maja była pierwszym tego typu dokumentem w Europie. – Do dziś jest dla nas wszystkich świadectwem mądrości i wielkiego patriotyzmu – podkreślał.

Wicestarosta Maria Barbara Chomicz mówiła, że Konstytucja 3 maja została opracowana przez ludzi, którym na sercu leżało dobro ojczyzny.

– Sukces reformatorów myślących kategoriami dobra wspólnego przywracał wiarę w ocalenie, budził ducha patriotyzmu, ofiary, narodowej dumy i umacniał w próbach naprawy Rzeczypospolitej – mówiła Maria Barbara Chomicz. Do osób zgromadzonych przy pomniku Tadeusza Kościuszki zwrócił się również Tomasz Łuczkowski, zastępca burmistrza miasta. Poinformował, że znajdujący się w Opocznie pomnik wielkiego Polaka wkrótce zostanie wyremontowany i odzyska swój dawny blask.

Podczas uroczystości nie zabrakło apelu pamięci i salwy honorowej. Całość zakończyło składanie wiązanek kwiatów i zapalenie zniczy przy pomniku Tadeusza Kościuszki.