Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: bł. Piotr Jerzy Frassati
Dziś jest: Poniedziałek, 04 lipca 2022

Kozienice

Dzień, w którym tradycja przenika się z historią

wtorek, 03 maj 2022 13:34 / Autor: Kamil Zapora
fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

Dziś w Kozienicach tak jak w całej Polsce świętujemy 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja oraz uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią w Kozienicach znów mogliśmy w pełni cieszyć trzecim dniem maja - datą o podwójnym wymiarze dla Polaków. W Kościele przypada dziś uroczystość głównej patronki naszego kraju Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Aktu oddania państwa pod opiekę Matki Bożej dokonał w 1656 r. w katedrze lwowskiej król Jan Kazimierz. Odbyło się to po zwycięstwie nad Szwedami i po obronie Jasnej Góry, a przypomniał o tym ks. Krzysztof Andaś podczas mszy świętej w kościele św. Krzyża, od której rozpoczęły się dzisiejsze uroczystości:

Po mszy jej uczestnicy przeszli z kościoła pod pomnik niepodległości. Pochód prowadził 22. Pułk Ułanów Podkarpackich razem Orkiestrą Dętą OSP w Kozienicach. Na miejscu dziekan kozienicki ks. kan. Władysław Sarwa poprowadził modlitwę za Ojczyznę. Następnie głos zabrał poseł Andrzej Kosztowniak. Podkreślił, że Konstytucja uchwalona w Polsce pod koniec XVIII wieku zawierała szereg regulowań prawnych, do których dążą wszystkie narody. - Trzymajmy kciuki za tych, którzy chcą właśnie takiego państwa w tej części Europy - powiedział Andrzej Kosztowniak, mając na myśli napaść Rosji na Ukrainę:

Z kolei burmistrz Kozienic Piotr Kozłowski zwrócił uwagę, że Konstytucja 3 maja miała ratować Rzeczpospolitą chylącą się ku upadkowi przez wewnętrzne podziały. Przy tej okazji powiedział czym według niego jest współczesny patriotyzm:

Starosta kozienicki Krzysztof Wolski zauważył, że Konstytucja miała wpływ na polskie społeczeństwo również w czasie zaborów i pomogła przetrwać 123 lata niewoli:

Sejmik województwa mazowieckiego reprezentował radny Tomasz Śmietanka, dla którego wolność to względna równowaga między prawami, a obowiązkami obywatelskimi:

Następnie licznie zebrane delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem niepodległości. Jednak poza oficjalnymi delegacjami i pocztami sztandarowymi na uroczystości przyszło też wielu mieszkańców Kozienic, dla których dzisiejsza data jest ważna:

Dzisiejsze uroczystości zwieńczył koncert uczniów i nauczycieli szkoły muzycznej I st. w Kozienicach.