Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Bernard z Clairvaux
Dziś jest: Sobota, 20 sierpnia 2022

Radomskie

Premier Morawiecki w regionie radomskim

czwartek, 21 kwietnia 2022 18:01 / Autor: Radosław Mizera
foto: premier.gov.pl
Radosław Mizera

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził gospodarstwo rolne w Załężu Dużym w województwie mazowieckim. Szef rządu razem z wicepremierem, ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Henrykiem Kowalczykiem przybliżył szczegóły rządowego wsparcia dla rolników – w tym m.in. programu dopłat do nawozów czy korzystnych zmian w emeryturach.

W ramach programu dopłat do nawozów, do rolników trafi blisko 4 mld zł. To bardzo ważna inicjatywa. Program jest realnym wsparciem dla polskiej wsi, ale także dla wszystkich Polaków, którzy zapłacą mniej za produkty spożywcze. Oprócz tego, rolnicy skorzystają na zmianach w emeryturach. Dzięki nowym przepisom nie będą musieli rezygnować z działalności, aby otrzymać pełną kwotę świadczenia.

- Wiemy doskonale, że trzeba dbać o każde gospodarstwo rolne, bo rolnicy pokazali w pandemii, i teraz w tych trudnych czasach wojny na Ukrainie, ale także wojny gospodarczej i inflacyjnej z Europą – jak ważna jest produkcja rolna. Dlatego realizujemy konsekwentnie nasz program dla rolników, program ubezpieczeń dla rolników oraz programy dopłat, w tym także program skupu jabłek – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Program dopłat do nawozów to jeden z elementów tzw. Tarczy Antyputinowskiej. Jego łączna wartość to ok. 3,9 mld zł. Środki pochodzą z budżetu krajowego, a pomoc będzie wypłacana w formie dotacji bezpośrednich.

- Można powiedzieć, że to kolejny wydatek z budżetu. Tak, ale to jest jednocześnie inwestycja w niższą inflację w przyszłości. Wszyscy analitycy, z którymi rozmawiałem, wiedzą o tym, że dziś taka dopłata przełoży się na niższą cenę zboża – niż gdyby nie było takiej dopłaty – za kilka miesięcy – poinformował premier.

Wsparcie będą mogli otrzymać rolnicy, którzy prowadzą działalność w Polsce i odczuli skutki wzrostu kosztów nawozów spowodowanego obecnym kryzysem geopolitycznym i związanymi z nim sankcjami. Dofinansowaniem będzie mogło być objęte maksymalnie 50 ha powierzchni. Jakie będą limity wsparcia?

do 500 zł na 1 hektar gruntów rolnych
do 250 zł na 1 hektar użytków zielonych i pastwisk.

- Chcemy do zakupu nawozów pokrywać różnice ceny pomiędzy zakupionymi nawozami od 1 września 2021 r. do 15 maja 2022 r. Różnica ceny za pomocą faktury przedstawionej w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie podstawą do wypłaty środków – dodał wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który wprowadza korzystne zmiany w emeryturach rolniczych. - Rolnik, zdając gospodarstwo czy nie zdając gospodarstwa, będzie mógł otrzymać emeryturę rolniczą. Nie będzie trzeba zdawać gospodarstwa, żeby otrzymać emeryturę. Zapowiadaliśmy to kilka miesięcy temu i realizujemy ten program – podkreślił szef rządu.

W ramach nowych przepisów rolnicy, którzy są na emeryturze, nie będą musieli rezygnować z prowadzenia działalności, aby otrzymywać świadczenie w pełnej wysokości. Obecnie, jeżeli emeryt prowadzi działalność rolniczą, to wypłata jego emerytury jest częściowo zawieszana.

Uregulowane zostaną kwestie związane ze zbiegiem tytułów ubezpieczenia z rolniczego i powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych. Rolnicy będą mogli unikać niekorzystnych przerw w podleganiu ubezpieczeniu społecznemu, które mogą być przeszkodą np. w ubieganiu się o pomoc ze środków wspólnej polityki rolnej.

Umożliwione zostanie zaliczanie do wysokości części składkowej emerytury rolniczej czasu, w którym odbywana była czynna służba wojskowa w Wojsku Polskim. Wprowadzona zostanie możliwość rehabilitacji leczniczej w ośrodkach KRUS dla emerytów rolniczych, a dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami możliwość kierowania na turnusy regeneracyjne.

Brutalna agresja Rosji na Ukrainę, ograniczenie dostępu do rynku białoruskiego i wprowadzenie 1 stycznia embarga na przywóz produktów rolnych z Unii Europejskiej spowodowały zaburzenia na rynku jabłek deserowych. Aby złagodzić skutki tej sytuacji, przygotowaliśmy projekt rozwiązań dla sadowników. Pomoc będzie polegała na dopłatach do sprzedaży jabłek deserowych sprzedawanych do przetwórstwa. - W następnym tygodniu zakłady przetwórcze będą skupowały jabłka deserowe, a różnica w cenie – bo taka wystąpi w wysokości 30 gr, będzie zrekompensowana – poinformował minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Na stronach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zostanie opublikowana lista zakładów, które będą skupywały jabłka na cele przemysłowe. Na podstawie tej listy sprzedaży będziemy rekompensować rolnikom, sadownikom ubytek dochodów