Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Ireneusz, biskup i męczennik
Dziś jest: Wtorek, 28 czerwca 2022

Kozienice

Ukraińcy uczą się w Kozienicach polskiego

czwartek, 21 kwietnia 2022 09:22 / Autor: Kamil Zapora
fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

Od zeszłego tygodnia w I LO w Kozienicach prowadzone są lekcje z języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy przebywających na terenie powiatu kozienickiego. Odwiedziliśmy ich z mikrofonem, aby spytać jak idą postępy w nauce.

Zajęcia prowadzi nauczycielka kozienickiego liceum Justyna Kwaśnik. Zwraca uwagę na to, że poziom znajomości polskiego w 30-osobowej grupie jest różny. - Większość Ukraińców rozumie nasz język, a w czasie zajęć skupiam się na bogaceniu słownictwa, poprawności składniowej i gramatycznej - zaznacza nauczycielka. Nie ma też sztywnych ram zajęć, a Justyna Kwaśnik stara się odpowiadać na potrzeby kursantów i poruszać te zagadnienia, które aktualnie ich interesują:

Uczestnicy kursu to osoby, które w powiecie kozienickim znalazły schronienie przed wojną. Część z nich już znalazła zatrudnienie, a teraz chce doszlifować swój polski:

Zajęcia rozpoczęły się przed świętami i będą prowadzone do końca czerwca. Salę językową udostępniło bezpłatnie I Liceum Ogólnokształcące w Kozienicach, natomiast naukę języka w całości sfinansuje Lokalna Grupa Działania "Puszcza Kozienicka".