Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: bł. Jan Nepomucen Chrzan, męczennik
Dziś jest: Piątek, 01 lipca 2022

REGION

Oferty pracy dla Ukraińców

wtorek, 15 marca 2022 13:49 / Autor: Magdalena Król
fot. fotoblend/pixabay.com
Magdalena Król

Uchodźcy z Ukrainy zaczynają szukać pracy. W naszym regionie jest wiele ofert pracy przygotowanych przez Powiatowe Urzędy Pracy, z których mogą skorzystać obywatele Ukrainy. A jakie to są oferty?

Od 24 lutego do Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu zgłosiło się ponad 100 obywateli Ukrainy deklarujących chęć podjęcia pracy. To głównie kobiety, które mają pod opieką dzieci w różnym wieku. Około połowę stanowią osoby z wyższym wykształceniem to prawnicy, nauczyciele wielu zawodów: matematyki, geografii, języka angielskiego czy nauczania początkowego. Są też pracownicy administracji publicznej. Obywatele Ukrainy mogą zarejestrować się w PUP, aby nabyć status osoby bezrobotnej lub poszukującej pracy.

Od początku 2022 r. pracodawcy, którzy chcą zatrudnić cudzoziemców zgłosili m.in. następujące oferty: proste prace w przemyśle, w budownictwie (np. docieplanie budynków, mycie elewacji) w produkcji, w handlu, w szwalni obuwia, do przyuczenia na produkcji w obuwnictwie, do przyuczenia przy obsłudze maszyn sterowanych numerycznie. Są też oferty pracy dla lekarzy czy rejestratorki medycznej. Poszukiwani są animatorzy zabaw dla dzieci w żłobku czy organizacji eventów zewnętrznych.

- Z czasem, napływ uchodźców z Ukrainy wygeneruje nowe potrzeby na rynku pracy. Szkoły będą potrzebować ukraińskojęzycznych nauczycieli wspomagających, psychologów, pedagogów. Podobnie urzędy, w których zatrudnienie pracowników z językiem ukraińskim jako pomocy administracyjnej może być niezbędne – mówi Sebastian Murawski, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu.

Od początku 2022 roku w statystykach Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu jest 551 wolnych miejsce pracy dostępnych dla wszystkim, którzy mają status osoby bezrobotnej.

Natomiast do koneckiego urzędu pracy już zgłosili się pracodawcy z ofertami pracy dla uchodźców. Jest tam dostępnych około 90 miejsc pracy, przy czym większość, bo 70 oferuje firma w Starachowicach, czyli poza powiatem koneckim. Jednak zapewnia ona zakwaterowanie.

- Powiatowy Urząd Pracy w Końskich dysponuje zgłoszeniem pięciu pracodawców, którzy zamierzają zatrudnić uchodźców w zawodach takich jak pracownik produkcji 10 miejsc przy pakowaniu elementów betonowych. Kolejna oferta to pracownik produkcji dla 70 osób przy nadziewaniu i pakowaniu kiełbasy - mówi Jacek Werens, dyrektor PUP Końskie.

W powiecie opoczyńskim prace uchodźcom zaoferowało 14 pracodawców.

- Jest to około 50 miejsc pracy z obszaru gastronomii, prac magazynowych, ale także stanowiska produkcyjne oraz prace związane z rolnictwem i sadownictwem - dodaje Jarosław Kołodziejczyk, dyrektor PUP w Opocznie.

Uchodźcy również znajdą pracę w powiecie kozienickim.

- Ukraińcy znajdą kilkadziesiąt różnego rodzaju stanowisk pracy w gastronomii, produkcji, usługach - mówi Krzysztof Zając wicedyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kozienicach.

Poszukujący pracy Ukraińcy w Przysusze mogą skorzystać z dostępnych na tę chwilę ofert pracy. Są to m.in.: opiekunka dzieci w drodze do szkoły, sprzedawca, szwaczka maszynowa, sortowaczka, operator maszyn i urządzeń, magazynier oraz specjalista do spraw zakupów

- Mamy kontakt z wieloma pracodawcami w powiece przysuskim - mówi Waldemar Kwiatkowski, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Przysusze.

Podobnie sytuacja wygląda w Szydłowcu. Tam uchodźcy mogą skorzystać z dostępnych ofert pracy, które w swoich zasobach ma obecnie urząd pracy w Szydłowcu.