Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Filip Nereusz, prezbiter
Dziś jest: Czwartek, 26 maja 2022

REGION

Drożyzna uderza w mazowieckie szpitale

wtorek, 11 stycznia 2022 13:37 / Autor: Magdalena Król
fot. Adam Struzik/Facebook
Magdalena Król

Podwyżki cen nie omijają szpitali marszałkowskich w województwie mazowieckim. Wzrost cen dotyczy między innymi prądu, gazu, kosztów pracy i leków.

Niektóre placówki muszą się liczyć nawet z 300 proc. wzrostem kosztów.

- Jesteśmy świadkami wzrostu kosztów funkcjonowania naszych szpitali. Na pierwszy plan wysuwają się wzrosty cen energii, a zwłaszcza gazu. Tymczasem zamiast urealnienia wyceny świadczeń zdrowotnych rząd pracuje nad ustawą, której celem jest centralizacja służby zdrowia i powołanie kosztownej agencji rozwoju szpitalnictwa. Jedynym rozwiązaniem problemu jest wzrost wyceny świadczeń zdrowotnych, dlatego wspólnie z radnymi województwa i dyrektorami placówek apelujemy do rządu o pilne działania w tym kierunku - mówi Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.

- Jesteśmy w najtrudniejszym momencie, jeśli chodzi o ochronę zdrowia w Polsce i na Mazowszu w czasie trwającego covidu - wyjaśnia Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Jak zauważa przewodniczący sejmikowej komisji zdrowia i kultury fizycznej Krzysztof Strzałkowski, od kilku tygodni notujemy gigantyczne, katastrofalne wręcz podwyżki cen gazu i energii elektrycznej, które dotykają mazowieckie szpitale.

- Działania rządu nie koncentrują się na rozwiązywaniu problemów z COVID-19, a koncentrują się na nowej reformie szpitali, która nie rozwiązuje podstawowego problemu, czyli wyceny świadczeń - mówi Krzysztof Strzałkowski.

Piotr Kandyba, przewodniczący sejmikowej komisji polityki społecznej i prorodzinnej, mówił o sytuacji seniorów i niepełnosprawnych.

- Sytuacja w służbie zdrowia bezpośrednio przełoży się na ich bezpieczeństwo, konfort życia i zdrowie - dodaje Piotr Kandyba

O obecnej sytuacji w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii mówił Michał Stelmański.

- Rok temu o tej samej porze rachunki za gaz wynosiły około 18 tys. złotych. W tej chwili rachunek za gaz wynosi 53 tys. złotych - wyjaśnia Michał Stelmański.