Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: św. Rita z Cascia, zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 maja 2022

Radomskie

Powiat radomski: jakie inwestycje wykonano w 2021 roku?

wtorek, 04 stycznia 2022 09:00 / Autor: Magdalena Król
fot. powiat radomski
Magdalena Król

W 2021 roku w powiecie radomskim zaszło wiele zmian. W sumie na inwestycje z budżetu powiatu wydano ponad 70 milionów złotych, z czego znaczna część pochodziła z rozmaitych dofinansowań, przede wszystkim programów rządowych.

Najważniejsze obszary inwestycyjne to: drogi, edukacja, opieka społeczna i służba zdrowia.

– Dotrzymaliśmy słowa danego mieszkańcom i oddaliśmy do użytku nowoczesny pawilon zabiegowy szpitala powiatowego w Pionkach. Zbudowaliśmy go w rok i trzy miesiące, a warto przypomnieć, że o jego budowie mówiło się od 20 lat. Budowa i wyposażenie pawilonu w nowoczesny sprzęt kosztowała w sumie ponad 26,1 miliona złotych, z czego dofinansowanie ze źródeł rządowych wyniosło ponad 10,4 miliona złotych – mówi Waldemar Trelka, starosta radomski.

Przebudowano i wyremontowano ponad 21 kilometrów dróg powiatowych, za ponad 38,6 miliona złotych, a wraz z nimi powstawały również ścieżki rowerowe i chodniki. To ulice Spacerowa i Polna wraz z mostem na Zagożdżonce w Pionkach, a także odcinki w gminach: Gózd, Iłża, Jedlińsk, Jastrzębia, Jedlnia – Letnisko, Kowala, Przytyk, Wolanów, Zakrzew, czy Skaryszew.

Największą inwestycją edukacyjną była przebudowa budynku na potrzeby Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Chwałowicach (około 6 milionów złotych, z czego 4,5 miliona pochodziło z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych). Rozpoczęła się również budowa sali gimnastycznej przy Liceum Ogólnokształcącym w Pionkach (ok. 5,4 mln złotych z dofinansowaniem ponad 2,5 miliona z rządowego programu Sportowa Polska).

W Krzyżanowicach powstaje z kolei pierwsze w powiecie Centrum Opiekuńczo – Mieszkalne dla seniorów i osób przewlekle chorych (dotacja wojewody mazowieckiego to blisko 3 miliony złotych, a wkład powiatu to ok. 1,3 miliona).

Inwestycje

72 miliony złotych z budżetu powiatu wydano na inwestycje, w tym: 38,6 miliona złotych na przebudowę i remonty dróg w gminach Jedlińsk, Jastrzebia, Wolanów, Przytyk, Zakrzew, Iłża, Skaryszew, Gózd, Kowala; 28,3 miliony złotych na powiatową służbę zdrowia (budowa i remonty szpitali w Pionkach oraz Iłży), 4,5 miliona na remonty szkół oraz remont budynku szkolnego w Chwałowicach; 4,3 miliona złotych na budowę Powiatowego Centrum Opiekuńczo – Mieszkalnego w Krzyżanowicach oraz sali gimnastycznej przy liceum w Pionkach.

Edukacja

Do sześciu szkół średnich, prowadzonych przez Powiat Radomski uczęszcza 1778 uczniów, a pracuje w nich 286 nauczycieli, z czego 10 zdało w 2021 roku egzamin na stopień nauczyciela mianowanego. 4 uczniów zostało laureatami lub uzyskało wyróżnienia w konkursach międzynarodowych. Największy sukces odniósł Maksymilian Paczyński z Liceum Ogólnokształcącego w Iłży, który zaprojektował i wykonał system informatyczny FATIK, pomagający wykrywać zmęczenie kierowców oraz zarządzać ich czasem pracy.

Środowisko

Wydano ok. 2,3 tysiąca zaświadczeń o sporządzeniu uproszczonych planów urządzenia lasu, które określają zadania z zakresu gospodarki leśnej. Plany posiadają już wszystkie lasy prywatne w powiecie.

Zarejestrowano 34 jednostki pływające o długości do 24 metrów w ramach ogólnopolskiego rejestru jednostek morskich i śródlądowych w systemie Reja24.

Wydano też 305 kart wędkarskich dla osób, które złożyły z pozytywnym wynikiem egzamin ze znajomości zasad i warunków ochrony i połowu ryb.

Zdrowie i sprawy społeczne

Szpital w Iłży przyjął w sumie 3131 pacjentów, w poradniach specjalistycznych – 13 732 osób, a w ramach nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej – w sumie 1781 przypadków.

Szpital w Pionkach przyjął 2713 pacjentów, a jego poradnie specjalistyczne 36 278, zaś z nocnej i świątecznej opieki medycznej skorzystało 2318 osób.

393 prace plastyczne ze szkół podstawowych i średnich z terenu powiatu nadesłano do dorocznych konkursów plastycznych w ramach programu Bezpieczny Powiat Radomski 2021.

Komunikacja

Około 40 000 mieszkańców obsłużył Wydział Komunikacji Starostwa Powiatowego. Do ewidencji wpisano 15 893 pojazdy, z czego 9151 używanych zakupionych w kraju, 5958 sprowadzonych z zagranicy, a 730 nowych z salonu.

Najwięcej, bo 11 100 było samochodów osobowych, 1455 samochodów ciężarowych, 856 motocykli, 357 motorowerów oraz 2125 pozostałych pojazdów (przyczepy, ciągniki siodłowe, ciągniki rolnicze itp.).

W sumie zarejestrowano 7454 pojazdów zasilanych olejem napędowym, 7401 zasilanych benzyną oraz 20 pojazdów o zasilaniu czysto elektrycznym.