Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Maria Anna od Pana Jezusa z Paredes, dziewica
Dziś jest: Sobota, 28 maja 2022

Radomskie

Jedlnia-Letnisko ze statusem miasta, herbem i flagą

poniedziałek, 03 stycznia 2022 12:57 / Autor: Michał Kaczor
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
Michał Kaczor

Wciągnięcie flagi, prezentacja herbu i przemówienia okolicznościowe - tak wyglądały uroczystości związane z nadaniem praw miejskich Jedlni-Letnisku. W maju ma odbyć się większe wydarzenie dla szerszej publiczności.

- To nowa karta w historii naszej miejscowości. Mam nadzieję, że ta decyzja była słuszna i to pokażą następne lata, kiedy będziemy jeszcze dynamiczniej się rozwijać - powiedział Piotr Leśnowolski, który od dzisiaj pełni funkcję burmistrza.

Sylwia Moskwa, przewodnicząca rady miasta Jedlnia-Letnisko liczy, że zmiana statusu przyczyni się do szybszego rozwoju całej gminy.

Burmistrz przedstawił dziś także flagę i herb.

- Jodełka, która zawsze była związania z Jedlnią-Letnisko i symbol z figurki, która jest do dziś w Piotrowicach - tłumaczy Piotr Leśnowolski.

Symbole znajdują się na czerwonym tle.

Od dziś do Jedlni-Letniska jeżdżą także autobusy linii nr 26.

- Autobusy są podwójne. Jedne jeżdżą do Myśliszewic, a drugie do Jedlni-Letniska. Będziemy korygować kursy uwzględniając prośby mieszkańców - tłumaczy burmistrz.

Jedlnia-Letnisko znalazła się wśród 10 miejscowości, które od 1 stycznia uzyskały status miasta.

 

 

Herb Gminy Jedlnia-Letnisko

 

W polu czerwonym godło herbu Przerowa tj. proporzec złoty ukośny w prawo, z chorągwią na drzew-cu a pod nim w lewo dwie skrzyżowane w literę V gałązki jodłowe złote, z których lewa krótsza.

 

Objaśnienie symboliki herbu

 

Godło herbu Przerowa - nawiązuje do postaci Tomasza Zawiszy Kroczowskiego, który w 1648 r. wystawił we wsi Piotrowice wotywną kapliczkę słupową, na którym Męka Pańska oraz herb fundatora - Przerowa oraz Nałęcz jego małżonki. Zachowana po dziś dzień kapliczka (przeniesiona w 1834 r. do Gzowic) jest najcenniejszym zabytkiem i pamiątką historyczną gminy.

 

Skrzyżowane gałązki jodły - symbolizują zlokalizowany na północ od Jedlni-Letniska rezerwat przyrody Jedlnia (część Kozienickiego Parku Krajobrazowego w historycznej Puszczy Kozienickiej) czyniąc jednocześnie herb gminy tzw. herbem mówiącym.

 

Czerwone pole tarczy - jest takie jak w polu tarczy herbowej Przerowy.