Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: św. Leoncjusz z Rostowa, biskup
Dziś jest: Poniedziałek, 23 maja 2022

REGION

Radni przyjęli budżet województwa świętokrzyskiego

wtorek, 28 grudnia 2021 14:51 / Autor: Michał Kaczor
fot. swietokrzyskie.pro
Michał Kaczor

Radni sejmiku województwa świętokrzyskiego przyjęli budżet na 2022 rok.

Za przyjęciem budżetu głosowało 17 radnych, 10 było przeciw, a 2 wstrzymało się.

Zgodnie z uchwałą wydatki mają wynieść 913 mln zł. Samorząd województwa świętokrzyskiego najwięcej chce przeznaczyć na transport i łączność (469 mln zł). Zaplanowane są duże inwestycje drogowe. 61 milionów złotych ma zostać wydanych na zadania związane z kulturą i dziedzictwem narodowym.

- Wydatki na 2022 rok zostały zaplanowane w kwocie 913 milionów złotych. To w stosunku do kończącego się roku oznacza wzrost o 34,5%. Województwo nigdy nie planowało realizacji zadań o takiej wartości w okresie jednego roku budżetowego - mówi marszałek Andrzej Bętkowski.

Dochody mają wynieść 878 milionów złotych, a deficyt 35 mln zł.

– Przyszłoroczny budżet województwa świętokrzyskiego to budżet ambitny, rekordowy w historii regionu, a jednocześnie pełen wyzwań. To wynik odważnego spojrzenia w przyszłość. Ambitny budżet został zaplanowany w oparciu o dochody, przewidywane z uwzględnieniem wsparcia z budżetu państwa i środków unijnych. Znajdą się tu liczne i długo oczekiwane, ważne zadania inwestycyjne o charakterze komunikacyjnym, kulturalnym, oświatowym i zdrowotnym. Mogą one stać się poważnym kołem zamachowym dla rozwoju województwa  – dodaje marszałek.

Budżet uzyskał pozytywną opinię Komisji Budżetowej i Finansów oraz Regionalnej Izby Obrachunkowej.