Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: bł. Wincenty Lewoniuk i męczennicy z Pratulina
Dziś jest: Niedziela, 23 stycznia 2022

Mazowsze

Wojewoda Mazowiecki zachęca do szczepień przeciw COVID-19

poniedziałek, 06 grudnia 2021 16:21 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: UM Radom Łukasz Wójcik
Elżbieta Warchoł

W naszym województwie funkcjonuje 1 199 punktów szczepień. Na Mazowszu jest 2 841 961 osób w pełni zaszczepionych (stan na 5 grudnia br.). Wszystkie osoby powyżej 50. roku życia już teraz mogą przyjąć dawkę przypominającą szczepionki. Pozostałe osoby pełnoletnie mogą przyjąć dawkę przypominającą, po pół roku od pełnej dawki szczepionki.

Obecnie na szczepienia można zapisać również dzieci od 12. roku życia. Już wkrótce ruszą zapisy na szczepienia dla dzieci w wieku 5-11 lat. Od 2 do 24 grudnia 2021 r. wszystkie osoby, które mają wystawione e-skierowanie, mogą zaszczepić się bez wcześniejszej rejestracji. Informacje o najbliższym punkcie szczepień oraz o rejestracji na szczepienia uzyskać można pod bezpłatną infolinią 989 lub na stronie https://www.gov.pl/web/szczepimysie

Obecnie do szpitali trafiają w zdecydowanej większości niezaszczepieni, część z nich walczy o życie pod respiratorem. Z biegiem czasu zmienia się przedział wiekowy hospitalizowanych osób. Widzimy, że choroba dotyka nie tylko osoby starsze, ale także młode. Szczególnie niepokoi, że wśród pacjentów hospitalizowanych znajdują się kobiety w ciąży oraz tuż po urodzeniu, u których występuje ciężki przebieg choroby. Jeszcze raz apeluję do osób niezaszczepionych, aby przyjęły szczepionkę i chroniły osoby z grup najbardziej narażonych na zakażenie. To wyraz odpowiedzialności i troski za zdrowie i życie nasze oraz naszych bliskich. Jeśli znamy wokół nas osoby niezaszczepione, namawiajmy je, aby się zaszczepiły. Szczepienie jest bezpieczne, wszystkie dopuszczone do użytku preparaty zostały przebadane. Zachęcam także do przyjęcia trzeciej, przypominającej dawki szczepionki, która pozwoli na wzmocnienie odporności. Szczepienia przynoszą efekty - chronią przed chorobą lub łagodzą jej przebieg, zapobiegają powikłaniom, a czasem nawet śmierci - apeluje Konstanty Radziwiłł, Wojewoda Mazowiecki.

(info: Zespół Prasowy Wojewody Mazowieckiego)