Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: bł. Wincenty Lewoniuk i męczennicy z Pratulina
Dziś jest: Niedziela, 23 stycznia 2022

Opoczno

Opoczno startuje w przyszłość

poniedziałek, 29 listopada 2021 16:45 / Autor: Marcin Prejs
Fot. M. Prejs/Radio Plus Radom
Marcin Prejs

Gmina Opoczno zaprezentowała główne założenia projektu „Opoczno 2.0 - nowe otwarcie”. Na ich realizację z funduszy norweskich samorząd pozyskał 16 mln zł.

„Opoczno 2.0 - nowe otwarcie. Opoczno - bezpieczny ekologicznie regionalny ośrodek przedsiębiorczości o rozpoznawalnej marce i silnym poczuciu tożsamości lokalnej mieszkańców” - to pełna nazwa projektu, na którego realizację samorząd pozyskał 16 mln zł. – Startujemy w przyszłość – mówił burmistrz Opoczna Dariusz Kosno. Podkreślił, że dzięki projektowi Opoczno ma szansę stać się regionalnym ośrodkiem przedsiębiorczości. Miasto nie zapomina jednak o ekologii i swojej tozsamości.

Podczas konferencji inaugurującej realizację projektu jego założenia przedstawili Sylwia Olędzka, dyrektor Wydziału Funduszy Europejskich, oraz Tomasz Łuczkowski, zastępca burmistrza Opoczna. Tomasz Łuczkowski podkreślił, że program, który będzie realizowany w ramach funduszy norweskich, powstał w oparciu o sugestie mieszkańców. Dzięki prowadzonym konsultacjom, ale również wsparciu doradców zewnętrznych, którzy pomagali w opracowaniu projektu, powstała wizja Opoczna nowoczesnego, wyjaśniał Tomasz Łuczkowski. Jak mówił, fundusze norweskie samorząd będzie chciał wydać zarówno na rozwój przedsiębiorczości młodych, ale również na zadania proekologiczne. – M.in. pojawią się projekty ścieżek rowerowych, uporządkowania zieleni miejskiej, zagospodarowania rzek. Także targowisko czwartkowe będzie w zupełnie nowej odsłonie, by można było tam także oprócz czwartku handlować, ale sprzedawać przede wszystkim produkty regionalne – wyjaśniał Tomasz Łuczkowski. Pojawi się także szereg innych zadań. – Wspierać będą one nasze filary związane z kulturą ludową, dziedzictwem ceramicznym, ale przede wszystkim, by młodych ludzi zatrzymać w Opocznie, by rozwijać ich przedsiębiorczość, by chcieli tu żyć i mieszkać – dodaje.

O fundusz norweskie zabiegało 212 samorządów w całym kraju. Pieniądze zdobyło 29 z nich, w tym Opoczno. W przygotowaniu aplikacji pomagały samorządowi podmioty zewnętrzne: Łódzki Dom Biznesu oraz Związek Miast Polskich. Tomasz Potkański, zastępca dyrektora biura Związku Miast Polskich, wyjaśnia że ZMP pomagał będzie samorządowi również w realizacji programu oraz w relacjach z partnerem norweskim. W przypadku Opoczna jest to gmina Sunnfjord. Tomasz Potkański przyznaje, że małe i średnie miasta w Polsce, ale nie tylko tu, są w kryzysie. Chwali jednak Opoczna za program, który ma zatrzymać w mieście młodych ludzi. – Jeśli młodzi i aktywni ludzie zechcą tu zostać, zechcą się związać na resztę życia z Opocznem, to miasto będzie się rozwijać – mówi. – Rozwiązania, które Opoczno proponuje są naprawdę ciekawe, oryginalne, wydaje się, że dostosowane właśnie do waszych potrzeb. Cały program nakierowany jest na rozwój przedsiębiorczości takiej, która może dawać dobre miejsca pracy, na sprawy związane z ochroną klimatu i wreszcie na budowę tożsamości lokalnej – dodaje.

Po prezentacji założeń programu samorząd Opoczna podziękował tym mieszkańcom, którzy włączyli się w przygotowanie projektu.