Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: św. Agnieszka z Montepulciano, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Sobota, 20 kwietnia 2024

Końskie

Biograficzny Internetowy Słownik Ziemi Koneckiej

środa, 10 listopada 2021 15:50 / Autor: Marcin Prejs
Marcin Prejs

Konecka biblioteka zachęca do korzystania z Biograficznego Internetowego Słownika Ziemi Koneckiej oraz gry terenowej Odkoduj Bohatera.

Biograficzny Internetowy Słownik Ziemi Koneckiej oraz gra terenowa Odkoduj Bohatera powstały w ramach projektu dofinasowanego kwotą 9 tys. zł ze środków Muzeum Historii Polski w ramach konkursu dotacyjnego „Patriotyzm Jutra”. Dzięki tym pieniądzom powstała specjalna strona internetowa https://biszk.pl/, czyli Biograficzny Internetowy Słownik Ziemi Koneckiej. – Prezentuje on w sposób przejrzysty i czytelny sylwetki osób związanych z Ziemią Konecką, biografie wybitnych, bohaterskich, zasłużonych, wyjątkowych, wyróżniających się postaci Ziemi Koneckiej zaangażowanych w walkę oraz rozwój ekonomiczny i kulturalny naszego regionu oraz naszej Ojczyzny – wyjaśnia Dariusz Kowalczyk, dyrektor biblioteki. Jak dodaje, projekt realizowany jest przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Końskie przy współpracy Informacji Turystycznej w Końskich. Partnerami w realizacji projektu są: Miejsko-Gminny Dom Kultury w Końskich oraz Fundacja Pamięć i Niepodległość.

Dariusz Kowalczyk wyjaśnia, że pomysł na stworzenie Biograficznego Internetowego Słownika Ziemi Koneckiej pojawił się po sukcesie wydanej przez bibliotekę książki „100 postaci na 100-lecie Niepodległej. Poczet zasłużonych dla Ziemi Koneckiej”. Biogramy zawarte w książce stały się osnową tego właśnie internetowego słownika.

Gra terenowa Odkoduj Bohatera powstała w oparciu o stronę internetową https://biszk.pl/. Stanowi atrakcyjną formę poznania lokalnych bohaterów, których nazwiska znalazły się na kartach ogólnopolskiej historii. Gra prowadzi uczestników ulicami miasta Końskie uwzględniając odwiedzenie zabytków, miejsc pamięci narodowej, tablic pamiątkowych i pomników. Zastosowane w grze nagrania audio to relacje uczestników różnych wydarzeń historycznych, zostały przygotowane z dbałością o właściwą narrację lektorską i stanowią doskonałą lekcję historii.

Jak dodaje Dariusz Kowalczyk, realizowany przez bibliotekę projekt kierowany jest do szerokiego grona odbiorców, osób zainteresowanych historią Końskich, w tym młodzieży szkolnej, a także osób starszych. Strona będzie rozwijana także po zakończeniu realizacji projektu, do czego już teraz zachęca regionalistów oraz osoby interesujące się lokalną historią konecka biblioteka. – Zachęcamy do współpracy. Każdy może być współredaktorem naszego słownika. Pamiętamy przecież wielu zmarłych już bohaterów czasu pokoju: lekarzy, nauczycieli, samorządowców, dyrektorów, artystów, sportowców i innych zasłużonych dla rozwoju naszej Małej Ojczyzny – mówi dyrektor biblioteki.