Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna Licheńska
Dziś jest: Sobota, 02 lipca 2022

Radomskie

Chcą przywrócenia strefy ciszy nad zalewem Jagodno

poniedziałek, 14 czerwca 2021 13:00 / Autor: Magdalena Król
fot. Magdalena Król/Radio Plus Radom
Magdalena Król

W poniedziałek, 14 czerwca, przed siedzibą Starostwa Powiatowego w Radomiu odbyła się konferencja prasowa posła Konrada Frysztaka wraz z Antonim Chmurą, prezesem zarządu okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Radomiu, prof. Bogdanem Wziątkiem, ichtiologiem oraz Pawłem Runowskim, komendantem Społecznej Straży Rybackiej w powiecie radomskim. Tematem konferencji była przyszłość zbiornika wodnego Jagodno.

Rada Powiatu Radomskiego zdecydowała o zniesieniu strefy ciszy nad zalewem Jagodno. Oznacza to, że na zbiorniku będzie można używać jednostek pływających o napędzie silnikowym. Ta decyzja nie podoba się wędkarzom skupionym w Polskim Związku Wędkarskim

- Nasze wnioski, argumenty, opracowania naukowców nie zostały uwzględnione przy podejmowaniu, naszym zdaniem szkodliwej decyzji. To jest mały zbiornik i wprowadzanie środków pływających zniszczy ten zbiornik i roślinność - mówił Antoni Chmura, prezes zarządu okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego.

Jak dodaje prof. Bogdan Wziątek, ichtiolog, taka decyzja może skończyć się m.in szybkim zamuleniem zbiornika i rozkwitem glonów.

- To jest bardzo płytki zbiornik, więc dopuszczenie na nim silników o wysokim momencie obrotowym spowoduje jego bardzo szybkie zamulenie. Będzie to też powodować podnoszenie osadów i rozwój zakwitów glonów - wyjaśniał prof. Bogdan Wziątek, ichtiolog.

Podczas konferencji głos zabrał także Paweł Runowski, komendant Społecznej Straży Rybackiej w powiecie radomskim.

- Na tym zbiorniku odpoczywają miejscowi ludzie, którzy przyjeżdżają posiedzieć na kocu lub nakarmić łabędzie. Decyzję, które podjęła rada są niezrozumiałe i myślę, że powinny być uzgodnione z tymi, którzy użytkują tę wodę - dodał Paweł Runowski.

Poseł Konrad Frysztak przekazał podczas konferencji jakie funkcje ma pełnić zbiornik w Jagodnie.

- Jest to funkcja przeciwpowodziowa, rolnicza, retencyjna, ekologiczna, gospodarcza. Z żadnych z dokumentów strategicznych nie jest wskazywane jest na to, że jest to funkcja o charakterze rekreacyjnym, czy sportowym - mówił poseł Konrad Frysztak.

Zostanie zorganizowana też zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem uchwały, którego założeniem będzie cofnięcie decyzji rady powiatu.