Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Piotr Celestyn, papież i pustelnik
Dziś jest: Czwartek, 19 maja 2022

Kozienice

Smog znów w natarciu. Jak się przed nim bronić?

piątek, 23 października 2020 14:00 / Autor: Kamil Zapora
fot. pixabay.com (Jerzy Gorecki)
Kamil Zapora

Jak zwykle w okresie jesiennym w Polsce powraca problem smogu. Jednak świadomość na temat niebezpieczeństwa tego zjawiska rośnie, a wiele samorządów podejmuje aktywną walkę ze smogiem, tak jak robią to Kozienice.

Jak mówi wiceburmistrz Kozienic Mirosław Pułkowski, żeby zmniejszyć niekorzystne zjawisko jakim jest smog należy skupić się przede wszystkim na prewencji. Jak ona wygląda na terenie miasta i gminy?

Należy bezwzględnie przestrzegać zakazu palenia w piecu śmieci i paliw słabej jakości oraz węgla brunatnego i jego pochodnych, sypkiego węgla kamiennego o uziarnieniu mniejszym niż 3 mm, paliw zawierających biomasę czy mułów.

Źródło problemu to również przestarzałe piece, dlatego urząd miejski postanowił zinwentaryzować źródła ciepła na terenie gminy:

Dodatkowo w Kozienicach kolejny rok z rzędu można otrzymać dofinansowanie na wymianę źródeł ciepła:

Wysokość dotacji celowej wynosi 75% kosztów, ale nie więcej niż 5 tysięcy złotych. Czy widać efekty walki ze smogiem?

Poziom zanieczyszczenia powietrza w Kozienicach możecie monitorować sami na stronie czujnikimiejskie.pl. Smog ma negatywny wpływ na zdrowie. Powoduje choroby układu oddechowego, krwionośnego i nerwowego, a także zwiększa ryzyko chorób nowotworowych i anomalii ciążowych.