Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Josemaría Escrivá de Balaguer, prezbiter
Dziś jest: Niedziela, 26 czerwca 2022

REGION

Pomoc dla rolników dotkniętych klęskami żywiołowymi lub ASF

czwartek, 23 lipca 2020 08:18 / Autor: Michał Kaczor
fot. Radosław Mizera/Radio Plus Radom
Michał Kaczor

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchomiła program wsparcia na "Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej". To dla gospodarzy, którzy ponieśli straty spowodowane klęskami żywiołowymi lub afrykańskim pomorem świń (ASF).

O pomoc mogą ubiegać się rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane klęskami żywiołowymi, np. powodzią, deszczem, suszą, przymrozkami, ujemnymi skutkami przezimowania, obsunięciem się ziemi, lawiny, gradem, huraganem czy uderzeniem pioruna. Wsparcie dotyczy także gospodarzy, którym powiatowy lekarz weterynarii nakazał zabicie świń w celu zwalczania ASF.

Dotacje są dostępne dla tych, którzy ponieśli straty w roku, w którym jest składany wniosek o przyznanie pomocy lub w co najmniej jednym z dwóch lat poprzednich. Wysokość strat w uprawach rolnych, zwierzętach gospodarskich czy rybach uprawniająca do starania się o pomoc musi wynieść co najmniej 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej oraz straty te muszą dotyczyć składnika gospodarstwa, którego odtworzenie wymaga poniesienia kosztów kwalifikujących się do objęcia wsparciem.

W przypadku wstąpienia afrykańskiego pomoru świń o pomoc mogą ubiegać się rolnicy, którym powiatowy lekarz weterynarii nakazał zabicie świń lub zniszczenie ich zwłok w celu zwalczania ASF, a w dniu wydania tej decyzji stanowiły one co najmniej 30% świń będących w posiadaniu tego gospodarza.

Maksymalna kwota wsparcia, jaką można otrzymać, wynosi do 300 tys. zł.

Dotację można przeznaczyć na inwestycje odtwarzające zniszczone składniki gospodarstwa, np. na odtworzenie plantacji wieloletnich, sadów, odbudowę zniszczonych budynków czy zakup nowych maszyn lub urządzeń rolniczych.

Z kolei rolnik, którego gospodarstwo zostało poszkodowane przez ASF, dotację może otrzymać na inwestycje, które nie są związane z hodowlą świń.