Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Leon IX, papież
Dziś jest: Piątek, 19 kwietnia 2024

REGION

Koronawirus: Świadczenie chorobowe dla osób powracających z zagranicy

niedziela, 22 marca 2020 10:19 / Autor: Elżbieta Warchoł
pixabay/_Alicja_
Elżbieta Warchoł

Osoby objęte obowiązkową kwarantanną po przekroczeniu granicy mogą ubiegać się o świadczenia chorobowe. Aby je uzyskać należy złożyć specjalne oświadczenie. Termin to 3 dni robocze liczone od dnia zakończenia kwarantanny.

Osoba, która przekracza granicę państwową, ma obowiązek odbycia obowiązkowej kwarantanny, która trwa 14 dni. Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem Ministerstwa Zdrowia taka osoba może ubiegać się o świadczenia z tytułu choroby. Aby je uzyskać należy złożyć specjalne oświadczenie o odbywaniu obowiązkowej kwarantanny w terminie 3 dni roboczych od dnia zakończenia kwarantanny. Wzór oświadczenia jest dostępny na stronie www.zus.pl - wyjaśnia Piotr Olewiński Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego.

Takie oświadczenie pracownik lub zleceniobiorca składa do swojego płatnika składek, np. pracodawcy lub zleceniodawcy. Z kolei osoby prowadzące działalność pozarolniczą i osoby z nimi współpracujące powinny złożyć oświadczenie w ZUS. Co ważne, można przekazać je elektronicznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych. Dodatkowo w każdej placówce ZUS znajdują się specjalne urny, w których klienci mogą złożyć dokumenty bez narażania się na ryzyko zakażenia poprzez kontakt z innymi ludźmi. W przypadku mniejszych zakładów pracy, to znaczy takich, które zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego mniej niż 20 osób, zasiłek chorobowy wypłaca ZUS. Wtedy płatnik składek, czyli pracodawca, w ciągu 7 dni przekazuje oświadczenie ubezpieczonego do Zakładu. W tym przypadku również można to zrobić za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych - dodaje Piotr Olewiński.

Oświadczenie musi być oczywiście zgodne z prawdą. Płatnik składek, który wypłaca zasiłki lub ZUS może wystąpić do właściwego organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej w celu weryfikacji zawartych w nim danych. Uwaga! Jeżeli państwowy inspektor sanitarny zdecyduje o skróceniu lub zwolnieniu osoby, która odbywa kwarantannę, z obowiązku jej odbywania, osoba ta powinna poinformować o tym wypłacającego świadczenie chorobowe (np. pracodawcę, zleceniodawcę albo ZUS). Osoby, które powracają z zagranicy i są objęte obowiązkową kwarantanną nabywają prawo do świadczenia chorobowego na ogólnych zasadach. Przysługuje więc ono osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym. Nie ma tutaj znaczenia, czy ubezpieczenie jest obowiązkowe jak w przypadku umowy o pracę, czy też dobrowolne jak dla prowadzących działalność gospodarczą lub pracujących na podstawie umowy zlecenie.

Więcej informacji o świadczeniach wynikających z poddania się kwarantannie lub izolacji oraz zasiłkach opiekuńczych na czas opieki nad dzieckiem w związku z zamknięciem żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły dostępne jest na stronie www.zus.pl oraz pod nr tel. 22 290 87 01 - mówi Piotr Olewiński Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego.

Tag:
ZUS