Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: św. Etelbert, król
Dziś jest: 24 lutego 2020

Mazowsze

Decyzja Sejmiku Mazowsza: Czarnolas wydzielony z Malczewskiego

21 stycznia 2020, 12:43 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Sejmik Województwa Mazowieckiego wyraził zgodę na powstanie Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. Placówka zostanie wyodrębniona z Muzeum Jacka Malczewskiego w Radomiu. Za przyjęciem uchwały głosowało 26 radnych, 4 było przeciw, a 17 wstrzymało się od głosu.

Podział Muzeum Malczewskiego zaproponował zarząd województwa mazowieckiego. 9 lipca 2019 roku sejmik podjął uchwałę o zamiarze przekształcenia placówki. Ustalony został również budżet nowej placówki w wysokości ok. 1,8 mln zł. Dzisiaj było drugie podejście w sprawie wydzielenia placówki. Grudniowe głosowanie zakończyło się remisem. Marszałek Mazowsza Adam Struzik:

Głos w dyskusji zabrał radny Jan Rejczak z PiS, który mówił, że wydzielenie Czarnolasu z Malczewskiego będzie oznaczało zaangażowanie dodatkowych środków:

Radny Mirosław Augustyniak z PSL pytał o zatrudnienie w nowej placówce muzealnej:

– Ta wyjątkowa placówka zasługuje na to, aby zacząć funkcjonować samodzielnie. Chcemy, aby mogła dalej rozwijać się i to z jeszcze większą dynamiką. Ta samodzielność otworzy muzeum drogę do środków zewnętrznych na rozwój, na poszerzanie oferty czy dostosowywanie jej do oczekiwań współczesnego odbiorcy – podkreśla marszałek Rafał Rajkowski. Jak dodaje – Podział instytucji nie wpłynie negatywnie na zatrudnionych w muzeum w Czarnolesie pracowników.

Muzeum w Czarnolesie jest jedyną w Polsce i na świecie placówką muzealną poświęconą Janowi Kochanowskiemu, wybitnemu poecie i niezwykłej osobowości epoki renesansu. Powstało w 1961 roku. Cieszy się bardzo dużą popularnością. Czarnolas odwiedziło w 2018 r. aż 28 tys. zwiedzających.

Zapraszamy do nas:
Free Web Counter stats counter