Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: św. Etelbert, król
Dziś jest: 24 lutego 2020

Mazowsze

AD 2019 na Mazowszu i nowe wyzwania w 2020 roku

02 stycznia 2020, 14:39 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

- To był bardzo dobry rok – tak podsumował 2019 rok marszałek województwa mazowieckiego, Adam Struzik. Z kolei w nowym roku 2020 Samorząd Mazowsza wprowadza kartę dla rodzin z dzieckiem z niepełnosprawnością. Pilotażowy program ruszył 1 stycznia.

Marszałek Adam Struzik powiedział, że samorząd Mazowsza miał w 2019 roku bardzo przyzwoity budżet na poziomie prawie 3,5 miliarda złotych. Ponad 30 procent tej kwoty było przeznaczonych na inwestycje – powiedział Adam Struzik.

Marszałek zaznacza także, że w tym roku Trybunał Konstytucyjny pozytywnie odniósł się do wniosku samorządu Mazowsza w sprawie niezgodności z konstytucją obowiązku pokrywania przez samorządy ujemnego wyniku finansowego szpitali.

W 2019 roku realizowany był bardzo wysoki budżet inwestycji drogowych. Wicemarszałek województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski:

- Mamy aspiracje, aby podnosić poziom naszych działań - dodaje Rafał Rajkowski.

- Mazowsze utrzymało w 2019 roku swoją stabilność finansową - powiedział z kolei wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Adam Orliński. Samorząd Województwa Mazowieckiego osiągnął budżet w wysokości 3,5 miliarda złotych. - Coraz lepiej wyglądamy we wszystkich rankingach - dodaje wiceprzewodniczący:

- Chcemy, aby bezpieczeństwo finansowe mieszkańców Mazowsza było zapewnione - podsumował Adam Orliński:

Mamy się czym pochwalić i możemy być z wielu rzeczy dumni – tak podsumował ubiegły rok w sferze kultury na Mazowszu wicemarszałek województwa mazowieckiego Wiesław Raboszuk. Wicemarszałek wskazuje chociażby na pozyskanie 7,5 milionów złotych renowację ponad 90 zabytków.

Wicemarszałek podkreśla również rozpoczęcie wielkiego remontu Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie:

Prace rozpoczęły się w maju i potrwają 3 lata. Zakończona została także trwająca kilka lat budowa Muzeum Instrumentów Ludowych w Szydłowcu. Koszt remontu Mazowieckiego Instytutu Kultury wyniósł ponad 7 milionów złotych, natomiast budowa Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu wyniosła blisko 9 milionów złotych.

Zapewnia bezpłatne przejazdy i tańszy dostęp do wielu placówek. Samorząd Mazowsza wprowadza kartę dla rodzin z dzieckiem z niepełnosprawnością. Pilotażowy program ruszył 1 stycznia. Karta obejmie dzieci i młodzież do 18 roku życia oraz ich opiekunów - mówi członek zarządu województwa mazowieckiego, Elżbieta Lanc.

Posiadacze karty będą mogli m.in.: bezpłatnie korzystać z pociągów Kolei Mazowieckich i mieć duże zniżki w mazowieckich instytucjach kultury.

Na Mazowszu mieszka ok. 50 tys. dzieci z niepełnosprawnością. Na pilotażowy program wprowadzający nową kartę samorząd województwa przeznaczy 2 mln zł.

Od 15 lat wożą mieszkańców naszego regionu. Koleje Mazowieckie obchodzą jubileusz swojego istnienia. Dokładnie 1 stycznia 2005 roku, pierwsze pociągi spółki wyjechały na swoje trasy. Obecnie to największy samorządowy przewoźnik w Polsce - mówi prezes Kolei Mazowieckich - Robert Stępień.

Jubileusz to nie tylko okazja do podsumowań, ale czas planowania przyszłości - dodaje Robert Stępień.

Obecnie w Kolejach Mazowieckich pracuje ponad 600 maszynistów. W 2018 roku spółka przewiozła blisko 60 milionów pasażerów.

Przyszły rok będzie rokiem Samorządu Terytorialnego. Tak postanowił Związek Miast Polskich z racji odrodzenia 30 lat temu samorządu terytorialnego i jego znaczenia dla odbudowy demokratycznego państwa. Powołanie samorządów było bardzo ważnym wydarzeniem w historii polski dlatego w obchody zaangażuje się także województwo mazowieckie – mówi marszałek Mazowsza, Adam Struzik.

Adam Struzik twierdzi, że gdyby nie powstanie samorządów, Polska nie wyglądałaby tak jak wygląda dzisiaj:

27 maja 2020 roku obchodzić będziemy 30 rocznicę wyborów do rad gmin.

Zapraszamy do nas:
Free Web Counter stats counter