Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Stefan IX, papież WIELKI PIĄTEK
Dziś jest: Piątek, 29 marca 2024

Mazowsze

Dobra kondycja Mazowsza

środa, 18 grudnia 2019 15:46 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Mazowsze utrzymuje solidne wyniki budżetowe i dobrą płynność. Potwierdziła to agencja ratingowa Fitch.

– Utrzymujemy dobry i stabilny dla województwa poziom ratingu. Oznacza to, że Mazowsze jest pewnym i solidnym płatnikiem. Prognoza również jest stabilna, a Fitch nie przewiduje w najbliższym czasie, aby nastąpiło nagłe załamanie finansów województwa – podkreśla Marek Miesztalski, skarbnik województwa mazowieckiego.

Dodatkowo Fitch potwierdził długoterminowy rating w walucie zagranicznej dla obligacji województwa na poziomie „A-”, a Samodzielny Profil Kredytowy Mazowieckiego oceniany jest na „aa+”. Oznacza to ocenę średnią dla profilu ryzyka kredytowego województwa oraz wskaźników zadłużenia na bardzo dobrym poziomie. Indywidualna ocena zdolności do obsługi zadłużenia wynosi „aaa”.

Fitch zauważył też, że na tle innych jednostek samorządu terytorialnego w Polsce sytuacja finansowa województwa poprawiła się i jest dziś bardzo dobra. Agencja prognozuje również, że w średnim okresie, województwo mazowieckie utrzyma solidne wyniki budżetowe i dobrą płynność, a zadłużenie bezpośrednie spadnie.

Agencja zauważa jednak, że województwo mazowieckie ma najwyższy udział CIT w dochodach. Dodatkowo region jest największym płatnikiem tzw. „janosikowego”. W 2018 r. mazowieckie wpłaciło aż 376 mln zł na rzecz wyrównania dochodów innych województw. Jest to około 13 proc. dochodów operacyjnych, a w latach 2019-2020 może wzrosnąć do 15 proc.

Dynamika wzrostu dochodów CIT zależy od sytuacji w gospodarce narodowej. W okresie koniunktury dochody te wykazują wyższą dynamikę wzrostu niż wzrost PKB, a w czasach spowolnienia gospodarczego reagują większym spadkiem. Fitch prognozuje, że tempo wzrostu PKB Polski spadnie do 3 proc. w 2020r., w porównaniu do najwyższego tempa wzrostu wynoszącego 5,2 proc. odnotowanego w 2018 r. Dlatego Fitch zakłada w prognozach na lata 2019-2023 wzrost dochodów podatkowych województwa o około 1,5 proc. CAGR, w porównaniu do 13 proc. CAGR w latach 2014-2018.

Agencja Fitch przewiduje, „że wskaźnik spłaty zadłużenia, który jest głównym wskaźnikiem dla oceny zdolności do obsługi zadłużenia, pozostanie na dobrym poziomie ze względu na zakładany spadek długu województwa”. W komunikacie Fitch czytamy również, że presja na zwiększenie zadłużenia w celu finansowania inwestycji będzie niska oraz wartość spłat zadłużenia będzie przewyższać wartość nowo zaciągniętego długu. W konsekwencji przewiduje się, że ocena zdolności kredytowej województwa pozostanie na bardzo dobrym poziomie.