Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Andrzej Apostoł
Dziś jest: Wtorek, 30 listopada 2021

Kozienice

Drony sprawdzają czym palimy w piecach

wtorek, 03 grudnia 2019 10:56 / Autor: Kamil Zapora
fot. UM Kozienice
Kamil Zapora

Kiedy temperatury spadają powraca problem smogu. Niektóre gminy nie ograniczają się tylko od monitorowania jakości powietrza, ale aktywnie walczą z zagrożeniem. W zeszłym tygodniu na terenie gminy Kozienice były przeprowadzane kontrole dymu z domowych kominów za pomocą dronów.

Kontrole na terenie gminy Kozienice są przeprowadzane regularnie z intensyfikacją w okresie jesienno-zimowym i zimowo-wiosennym. Przesłanką do przeprowadzenie kontroli może być zgłoszenie sąsiada lub własna obserwacja urzędników. - W zeszłym tygodniu mieliśmy wsparcie z powietrza dzięki dronom – mówi wiceburmistrz Kozienic Mirosław Pułkowski. - Dron nadlatuje nad komin i pobiera próbkę dymu. Wynik otrzymujemy od razu – dodaje:

W przypadku stwierdzenia nieczystości w dymie, kolejnym krokiem jest pobranie przez urzędników próbki popiołu z pieca i wysłanie ich do laboratorium. Kiedy analiza potwierdzi obecność substancji niedozwolonych, właściciel może zostać ukarany mandatem. - Jest to wykroczenie, za które grozi kara do pięciuset złotych – wyjaśnia asp. Ilona Tarczyńska z kozienickiej policji:

Czym zatem palić, aby uniknąć kary? - Nie palimy plastikowych butelek, ubrań, pieluch, gazet, opon, czy płyt wiórowych – wymienia Mirosław Pułkowski. Jak przyznaje wiceburmistrz akcje prewencyjne na terenie gminy przynoszą oczekiwany skutek. - Obserwujemy na monitoringu jakości powietrza, że jest bardzo duża poprawa w ostatnich tygodniach:

Jednak nie chodzi tylko o to, aby karać, ale przede wszystkim edukować. - Sprawdzamy co się znajduje w kotłowni, jakie materiały służą do ogrzewania mieszkania – tłumaczy Paweł Okoń z urzędu miejskiego w Kozienicach. - Oceniamy też stan pieca. Za każdym razem prowadzimy rozmowę z właścicielem nieruchomości o sposobie palenia – dodaje:

Kontrole materiałów służących do opalania są stosunkowo młodym zjawiskiem. Ich cel to przede wszystkim zmiana ludzkich nawyków. Dbanie o czyste powietrze nie powinno być przykrym obowiązkiem, ale świadomym wyborem życia w czystym środowisku bez chorobotwórczych czynników.