Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: św. Jadwiga Śląska
Radio Plus Radom /REGION/Kozienicki mural - symbol dobrej współpracy

Informacje z regionu.

Kozienicki mural - symbol dobrej współpracy

10 październik 2019 / Tekst

Kilkadziesiąt lat współpracy Elektrowni Kozienice z Gminą Kozienice zostało uwiecznionych ma muralu. W czwartek 10 października miało miejsce oficjalne odsłonięcie malowidła.

Kozienicki mural - symbol dobrej współpracy
fot. K.Zapora/Radio Plus Radom

Mural powstał na bloku przy ulicy Skłodowskiej w Kozienicach. Tam miała miejsce pierwsza część uroczystości związanych z jego powstaniem. Jak powiedział burmistrz Kozienic Piotr Kozłowski, gmina Kozienice uchodzi za zamożną i wygodną do życia, co w dużym stopniu wynika z decyzji o powstaniu w tym miejscu elektrowni. - Wierzę że ten mural wzbudzi sympatię mieszkańców i będzie edukował o historii Kozienic i ludziach z nią związanych – mówił burmistrz:

Jak się okazuje, oczekiwania burmistrz spełniły się, ponieważ mieszkańcy pozytywnie ocenili powstanie murala:

Z kolei Antoni Józwowicz, prezes Enei Wytwarzanie, do której należy elektrownia podkreślił, że mural jest połączeniem historii z teraźniejszością. - Ten mural pokazuje, że Kozienice i elektrownia stanowią integralną całość – powiedział Antoni Józwowicz:

Na muralu rzeczywiście odnajdziemy kozienicki pałac obok najnowszego bloku energetycznego elektrowni B11 wraz z monumentalną chłodnią kominową. Na muralu uwiecznione zostały również postacie Józefa Zielińskiego – pierwszego, historycznego budowniczego elektrowni oraz Adama Białego - pierwszego dyrektora „Elektrowni Kozienice”.

- Odsłonięciu muralu towarzyszyło moje wielkie wzruszenie i zadowolenie - mówił obecny na wydarzeniu Adam Biały. - Mural wybrali mieszkańcy. Jest to dla mnie niezwykłe, że już trzecie pokolenie Elektrowni Kozienice o mnie pamięta – dodał:

W czwartek Adam Biały został uhonorowany medalem pamiątkowym z okazji 470-lecia nadania praw miejskich Kozienicom.

Józef Zieliński był budowniczym polskiej energetyki w okresie PRL. Kierował budowami elektrowni m.in. „Pątnów”, „Kozienice”, „Połaniec”. Zmarł 8 maja 1982 roku. W Kozienicach obecni byli jego córka Barbara Bosowska i zięć Marian Bosowski. - Józef Zieliński był osobą wyprzedzającą swoją epokę. Był znakomitym menadżerem i wizjonerem – wspominał swojego teścia Marian Bosowski:

Po przecięciu wstęgi zebrani przenieśli się do Centrum Kulturalno-Artystycznego, gdzie Sebastian Piątkowski wygłosił wykład o początkach kozienickiej elektrowni. - W Świerżach Górnych niedaleko Kozienic, w których powstała elektrownia mieliśmy sytuację, którą można chyba porównać tylko do Gdyni. Wszyscy wiedzieli, że ta inwestycji zmieni na dziesięciolecia cały kraj - mówił Sebastian Piątkowski:

Zebrani mogli obejrzeć również filmy Polskiej Kroniki Filmowej dokumentujące budowę elektrowni, a także materiały przedstawiające powstanie bloku B11 i murala.

Projekt realizuje gmina Kozienice we współpracy z Eneą Wytwarzanie. W ramach projektu powstanie także drugi mural upamiętniający 470-lecie nadania praw miejskich Kozienicom. Umiejscowiony zostanie przy wjeździe do miasta od strony Radomia. Burmistrz Kozłowski zapowiedział, że prace nad nim mogą rozpocząć się w najbliższy poniedziałek.

ARTYSTA TYGODNIA

Znów jesteś ze mną

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY