Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Leon IX, papież
Dziś jest: Piątek, 19 kwietnia 2024

Radomskie

Szkoła w Chomentowie na 100 lecie z błogosławieństwem i medalem

piątek, 04 października 2019 13:50 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Wandy Chotomskiej w Chomentowie Puszcz koło Skaryszewa obchodziła dzisiaj 100-lecie istnienia. Warto podkreślić, że początki istnienia placówki oświatowej wiążą się z odzyskaniem niepodległości przez Polskę w 1918 roku.

Historia szkoły związania jest z postacią Jerzego Idzikowskiego, właściciela majątku ziemskiego, który zbierał u siebie chłopów i uczył ich czytania i pisania. Czynił jednocześnie starania prowadzące do utworzenia szkoły, która powstała w 1919 roku. Joanna Kozłowska, dyrektor szkoły:

Ilona Jaroszek w imieniu Marszałka Województwa Mazowieckiego wręczyła dyrektor szkoły Medal Pro Masovia:

Organem prowadzącym szkołę jest gmina Skaryszew. Burmistrz miasta Dariusz Piątek:

Mszy świętej i homilie wygłosił bp Piotr Turzyński:

Ciekawostką jest kronika, która jest prowadzona od 1933 roku. Agnieszka Łagowska, nauczycielka szkoły:

Obecnie w szkole uczy się 100 dzieci. Kadra nauczycielska liczy 17 pedagogów:

Dumni z historii szkoły są jej absolwenci:

Przypomnijmy, że w 1925 roku oddano do użytku budynek składający się z jednej izby lekcyjnej, jednoizbowego mieszkania dla nauczyciela oraz sieni. Wybuch II wojny światowej i hitlerowska okupacja przyniosły ze sobą aresztowanie kierownika szkoły Józefa Majdy i odsunięcie od zajęć jego żony. W tym czasie uczęszczało do szkoły 150 uczniów zebranych w pięciu oddziałach. Naukę prowadziła jedna nauczycielka.

Koniec wojny przyniósł następne zmiany organizacyjne. Szkoła znów stała się placówką sześcioklasową. Zajęła budynek podworski. Mieściły się tam duże sale lekcyjne, a przebudowa w 1952 r. dostarczyła szkole jeszcze dwóch sal lekcyjnych.

Zapadła decyzja o budowie szkoły i już we wrześniu 1963 r. uczniowie rozpoczęli zajęcia w przestronnych pomieszczeniach. Szkoła była pomnikiem Tysiąclecia Państwa Polskiego – „Tysiąc szkół na tysiąclecie”.