Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Stefan IX, papież WIELKI PIĄTEK
Dziś jest: Piątek, 29 marca 2024

Radomskie

Stachursky na Targach Papryki w Przytyku

poniedziałek, 12 sierpnia 2019 14:02 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

18 sierpnia na terenie Centrum Dystrybucji i Przetwórstwa Rolnego w Słowikowie koło Przytyka odbędą się jubileuszowe XX Ogólnopolskie Targi Papryki. Oprócz stoisk producentów tego warzywa będą też inne atrakcje, w tym wielkie gotowanie leczo z Papryki Przytyckiej oraz koncerty muzyczne. Gwiazdą wydarzenia będzie wokalista dance Stachursky.

- Gmina Przytyk wraz z innymi gminami powiatu radomskiego zyskały już miano „Paprykowego Zagłębia”, ponieważ właśnie z naszych okolic na polski rynek trafia około 80 procent całkowitej krajowej produkcji papryki – mówi Waldemar Trelka, starosta radomski. - Z kolei Ogólnopolskie Targi Papryki w Przytyku to wydarzenie, które zyskało już swoją renomę, skupiając nie tylko producentów papryki, ale również innych rolników czy wystawców nie tylko z powiatu radomskiego – dodaje starosta.

Już wiele lat temu pojawiła się inicjatywa zorganizowania imprezy, podczas której lokalni producenci papryki będą mogli podziękować za zebrane plony oraz wymienić  się doświadczeniami, związanymi z prowadzoną działalnością. Pomysł został wcielony w życie w 1999 roku i od tamtej pory Targi Papryki w Przytyku stanowią istotny punkt w kalendarium imprez dożynkowych nie tylko na szczeblu lokalnym, czy regionalnym, ale także w ujęciu ogólnopolskim.

- Ogólnopolskie Targi Papryki w Przytyku to już nie tylko wystawa stoisk lokalnych producentów, choć ten element nadal stanowi integralną część imprezy, ale  także znakomita okazja dla przedsiębiorców do zaprezentowania tysiącom ludzi swoich produktów i usług. To także miejsce, gdzie można usłyszeć i zobaczyć czołowych artystów polskiej sceny muzycznej – mówi Dariusz Wołczyński, wójt gminy Przytyk. Jubileuszowa edycja z gwiazdamiOgólnopolskie Targi Papryki rozpocznie tradycyjnie Msza święta w kościele parafialnym w Przytyku, która rozpocznie się o godziny 11.30. Od godziny 13.15 na scenie w Centrum Dystrybucji i Przetwórstwa Rolnego w Słowikowie wystąpi Strażacka Młodzieżowa Orkiestra Dęta Moderato oraz zespół Wrzosowianki. Oficjalne otwarcie imprezy zaplanowano na godzinę 13.45. W tym czasie mają być również wręczane tytuły i odznaczenia honorowe Zasłużony dla Powiatu Radomskiego, Zasłużony dla Rolnictwa, a także Zasłużony dla Gminy Przytyk. Wydarzeniu będzie już tradycyjnie towarzyszył konkurs na najładniejsze stoisko paprykowe.

Od godziny 15.45 rozpocznie się koncert kapel ludowych, zaś o godz. 16.15 będzie jedna z atrakcji imprezy, czyli wielkie gotowanie leczo z Papryki Przytyckiej. Smaczną potrawę przyrządzi Mariusz Szwed, finalista telewizyjnego programu MasterChef. Pochodzi z Pruszkowa, gotowania nauczył się sam, przygotowując posiłki dla swojej rodziny, a obecnie prowadzi własną restaurację.

O godzinie 16.30 najmłodsi będą mogli wziąć udział w niezwykle barwnym, przyjaznym i wesołym występie artystów dziecięcych, zatytułowanym „W krainie Minionków”. Około godziny 17.45 zostaną ogłoszone wyniki konkursu na najładniejsze stoisko paprykowe. Później, o godzinie 18.15 rozpocznie się program kabaretowy Formacji Chatelet. To krakowski kabaret, założony w 1996 roku, który z miejsca zdobył Grand Prix PAKA, czyli najważniejszego przeglądu kabaretowego w Polsce. Artyści są znani między innymi z programu telewizyjnego „Dzięki Bogu już weekend”. Formacja Chatelet występuje obecnie w składzie: Adam Małczyk, Michał Pałubski oraz gościnnie Barbara Tomkowiak.

Od godz. 19.30 rozpoczną się koncerty muzycznych gwiazd. Rozpocznie je występ zespołu Łobuzy, czyli twórców jednego z najbardziej znanych hitów muzyki disco polo ostatnich lat – piosenek „Ona czuje we mnie piniądz” czy „Łobuz kocha najbardziej”. Grupa została założona w 2015 roku z inicjatywy Igora Pilewicza, a jej wokalistą jest Bogumił Romanowski, znany również jako Boogie lub Discomił. On sam ma za sobą występy w telewizyjnym talent show „Twoja twarz brzmi znajomo”.

O godz. 20.45 na scenie pojawi się kolejny wykonawca, czyli Mateusz Mijal, pochodzący z Jasła 33-letni utalentowany wykonawca muzyki pop. W swojej karierze muzycznej, rozpoczętej już w wieku 11 lat, zdążył już zagrać ponad 100 koncertów z grupą Ich Troje, założył własny zespół o nazwie Chłopacy, stworzył też kilka przebojów, jak „Winny” czy „Niech się ludzie śmieją” czy nagraną wraz z Jackiem Stachurskim piosenkę „Za to co mam”. Muzyczną gwiazdą wieczoru będzie Jacek Łaszczok, znany jako Stachursky. Artysta, tworzący głównie w klimatach pop, dance i disco polo, urodził się w Czechowicach – Dziedzicach, jest z wykształcenia prawnikiem. Pracował jako didżej w lokalnej rozgłośni radiowej, był też wokalistą rockowego zespołu Eve, aż w 1994 roku nagrał piosenkę „Taki jestem” , która zdobyła szturmem radiowe listy przebojów w całej Polsce. Za swój kolejny hit „Z każdym Twym oddechem” odebrał Słowika Publiczności podczas festiwalu w Sopocie. Od prawie pięciu lat nagrywa piosenki z nurtu muzyki klubowej oraz disco polo. Wśród nich są single „Szampan i truskawki” czy „Angelina”.

 Uprawę papryki pod Przytykiem zainicjował w latach osiemdziesiątych XX wieku pan Antoni Kwietniewski, mieszkaniec Woli Wrzeszczowskiej. Będąc za granicą u rodziny podpatrzył jak uprawiają to warzywo Holendrzy i Niemcy, a swoje obserwacje, połączone z własną wiedzą rolniczą, przeniósł na własne podwórko. Pan Antoni bardzo zaangażował się w promowanie uprawy papryki, do dziś wielu gospodarzy z okolic Przytyka wspomina, jak dojeżdżał on rowerem do najdalszych wiosek, aby najpierw przekonywać do uprawy papryki, a potem doradzać rolnikom w jej produkcji. Wkrótce uprawa warzyw pod osłonami szybko stała się wiodącą działalnością wśród miejscowych rolników. Obecnie niektórzy z nich stosują najnowsze osiągnięcia technologiczne, jak specjalne tunele próżniowe, nie wymagające ogrzewania, czy też sterowany komputerowo system dozowania wody i składników mineralnych dla każdego z setek krzaków papryki.