Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: bł. Innocenty XI, papież
Dziś jest: Piątek, 12 sierpnia 2022

REGION

Modlin zwiększa przepustowość

środa, 26 czerwca 2019 09:54 / Autor: Michał Kaczor
Michał Kaczor

Na lotnisku w Modlinie pojawił się system odprawy z użyciem bramek biometrycznych. Ma to przyśpieszyć proces odprawy.

Lotnisko Warszawa/Modlin to pierwszy port regionalny w Polsce wyposażony w system odprawy z użyciem bramek biometrycznych. Pasażerowie będą mogli z niego korzystać od 27 czerwca.

Bramki mają automatycznie weryfikować dane zapisane w paszporcie biometrycznym z wizerunkiem twarzy podróżnego. Ten sposób kontroli wyklucza możliwość posłużenia się podrobionym lub cudzym dokumentem. Dzięki podłączeniu do baz danych obsługiwanych przez Straż Graniczną pozwoli także wykryć czy podróżny nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa.

System ma usprawnić proces odprawy.

- Uruchomienie pięciu bramek na lotnisku Warszawa/Modlin pozwoli zwiększyć przepustowość odpraw oraz znacząco skróci czas samej odprawy granicznej. Przeprowadzone testy urządzeń, które na lotnisku Warszawa/Modlin trwały od połowy maja, dowodzą, że kontrola za pomocą bramki biometrycznej trwa od kilku do kilkunastu sekund. Dzięki temu możliwe jest sprawne i bezpieczne przeprowadzenie kontroli granicznej wszystkich pasażerów typowego samolotu średniego zasięgu, typu Boeing 737 czy Airbus A320 w około 12-13 minut. Zwiększona przepustowość lotniska pozwoli nam na jeszcze szybszy rozwój, szczególnie, że w tym roku pojawiło się w naszym porcie, z rozbudowaną ofertą czarterową, czterech touroperatorów – mówi Leszek Chorzewski, p.o. Prezesa Zarządu Portu Lotniczego Warszawa/Modlin.

Pasażer przed przystąpieniem do kontroli ma możliwość obejrzenia filmu instruktażowego oraz prześledzenia kolejnych etapów odprawy na monitorach umieszczonych przed bramkami.