Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: św. Leon IX, papież
Dziś jest: Piątek, 19 kwietnia 2024

REGION

Przypadek ASF w powiecie kozienickim

piątek, 27 lipca 2018 15:12 / Autor: Weronika Chochoł
fot. nowa.gminadobre.pl
Weronika Chochoł

Obecność wirusa afrykańskiego pomoru świń ASF wykryto we wsi Paprotnia w gminie Grabów nad Pilicą w wyniku badania próbki padłego dzika.

Obecność materiału genetycznego wirusa afrykańskiego pomoru świń wykryto u padłego dzika 18 lipca. To pierwszy przypadek na terenie powiatu kozienickiego.

Co robić gdy zobaczymy padłego dzika? Wyjaśnia Grzegorz Zaborski - powiatowy lekarz weterynarii w Radomiu:

Hodowcy, którzy zauważą u zwierząt objawy afrykańskiego pomoru świń, zobowiązani są zgłosić to powiatowemu lekarzowi weterynarii. Rolników powinny zaniepokoić: wysoka gorączka, liczne padnięcia świń w każdym wieku, sinica skóry uszu, brzucha i boków ciała, drobne, lecz liczne wybroczyny w skórze, duszność, pienisty lub krwisty wypływ z nosa. 

Jeśli hodowcy stwierdziliby takie objawy, powinni pod sankcją karną zgłosić to powiatowemu lekarzowi weterynarii lub weterynarzowi opiekującemu się gospodarstwem lub włodarzowi gminy. Do czasu przybycia urzędowego lekarza weterynarii, hodowca zobowiązany jest izolować w gospodarstwie wszystkie swoje zwierzęta, wstrzymać się od wywożenia, wynoszenia i zbywania produktów z gospodarstwa, uniemożliwić dostęp osobom postronnym do pomieszczeń lub miejsc, w których znajdują się podejrzane o zakażenie zwierzęta. Warto dodać, że za świnie zabite lub padłe w wyniku zabiegów nakazanych przez służby weterynaryjne przy zwalczaniu afrykańskiego pomoru świń przysługuje odszkodowanie z budżetu państwa.

Szczegóły można przeczytać na www.piw.radom.pl