Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna Licheńska
Dziś jest: Sobota, 02 lipca 2022

REGION

Strefa ciszy w Jagodnie

środa, 18 listopada 2015 11:43 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera
Strefę ciszy wprowadzono na zbiorniku wodnym Jagodno koło Przytyka. Będzie ona obowiązywała przez cały rok. Domagali się tego sami wędkarze. Strefa ciszy oznacza zakaz używania jednostek pływających o napędzie silnikowym.
Starosta radomski Mirosław Ślifirczyk mówi, że wprowadzenie zakazu zapewni bezpieczeństwo korzystającym z wypoczynku na zbiorniku, stabilizację środowiska wodnego oraz zmniejszy emisję hałasu. - Priorytetowym celem podjęcia decyzji jest ochrona środowiska przyrodniczego, głównie przed hałasem i zanieczyszczeniami - podkreślił starosta radomski.

O wprowadzenie strefy ciszy wnioskował również Dariusz Wołczyński, wójt gminy Przytyk. - Taki zakaz zwiększy bezpieczeństwo osób wypoczywających - powiedział wójt Wołczyński, który jednocześnie wnioskował o wprowadzenie zakazu uprawiania sportów motorowych i motorowodnych na zbiorniku w Jagodnie.

Z kolei Antoni Chmura, prezes Polskiego Związku Wędkarskiego w Radomiu dodaje, że wniosek uwzględniał opinie samych wędkarzy. - Generalnie chodzi o ochronę przyrody, prowadzenie racjonalnej gospodarki rybackiej. Sam zbiornik położony jest w terenie leśnym, gdzie zachowanie ciszy się niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania ekosystemu - napisał Antoni Chmura we wniosku do Starostwa Powiatowego w Radomiu.

Ostateczną decyzje w tej sprawie muszą podjąć jeszcze radni na najbliższej sesji Rady Powiatu. Przypomnijmy, że ze skuterów wodnych można korzystać na zbiorniku w Domaniowie.