Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
SEDNO SPRAWY PLUS
Jacek Prusinowski
Patron dnia: św. Wojciech, biskup i męczennik, główny patron Polski
Dziś jest: Wtorek, 23 kwietnia 2024

REGION

Edukacja przygodą?

poniedziałek, 19 października 2015 09:57 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera
W Leśnym Ośrodku Edukacyjnym w Jedlni Letnisku, w dniach 16-17 października, ponad 100 osób wzięło udział w ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Edukacja Przygodą”. Było to już trzecie spotkanie edukatorów, wychowawców, przedstawicieli środowisk akademickich oraz oświatowych, którzy wspólnie zgłębiali tematykę outdoor & adventure, experiental education czyli pedagogiki przygody zwanej też pedagogiką przeżyć, bądź wychowaniem przez przygodę.
Anna Pikus z Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych zwróciła szczególną uwagę na to, jak edukacja leśna wpływa na tworzenie pozytywnych relacji międzyludzkich, poprzez wspólne przeżywanie przygody oraz jak doskonale pozwala przełamać bariery. Zaprezentowała bogaty wachlarz działań łączących w sobie edukację przygodą z ideą edukacji na rzecz zrównoważonegorozwoju, którą Lasy Państwowe prezentują każdemu, kto odwiedzi ich w ośrodkach edukacji leśnej rozmieszczonych na terenie całej Polski.

Następnie głos zabrał dr Rafał Godoń, Dziekan Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Podczas swojego wystąpienia zwrócił uwagę na wychowawczy aspekt osobistego przeżywania przygody. Podkreślił, że podczas zaangażowania się w outdoor education, człowiek doświadcza, uczy się nowych rzeczy i to rozwija go, zmienia i pozwala stać się lepszym.

Kolejną osobą, która przemówiła do zgromadzonej publiczności był Prezes Fundacji Nasza Ziemia, Sławomir Brzózek. Przypomniał on, jak idea organizacji konferencji naukowej rozwijała się i podkreślił, że kluczem do sukcesu jest współpraca. Zauważył, że trud pracy, który został podjęty w 2011 roku, teraz procentuje i dzięki niemu aktualnie spotykamy się w coraz większym gronie pasjonatów.

Ostatnią osobą, która witała gości, była Agnieszka Leśny, Prezes Fundacji Pracownia Nauki i Przygody. Zwróciła ona uwagę, że trzy kolejne konferencje tworzyło grono pasjonatów wraz z zespołem wolontariuszy, wyrażając nadzieję, że tradycja tej unikatowej konferencji będzie kontynuowana. Podziękowała ona wszystkim za przybycie i wyraziła nadzieję, że tegoroczna konferencja, podobnie do dwóch poprzednich, pozwoli wszystkim na zawiązanie nowych znajomości i będzie przyczynkiem do wspólnego przeżycia przygody.

Pierwszą osobą, która na konferencji podzieliła się swoimi doswiadczeniami z outdoor & adventure education był dr Pete Allison z Uniwersytetu w Edynburgu. Podczas swojego wystąpienia powiedział: „Uważam, że głównym zadaniem edukacji jest zapewnienie przetrwania dla takich wartości jak: ciekawość świata, hart ducha, wytrwałość w dążeniu do celu oraz współczucie.” Dr Allison opowiadał o projektach, które realizował i wnioskach, które z nich wyciągnął. Zwrócił uwagę na to, otaczająca nas przestrzeń ma wpływ na postrzeganie przez nas świata. Mówił o żeglowaniu z osobami, które formalny system edukacji wykluczył i jak przebywanie na otwartych wodach pozwala spojrzeć na wiele problemów w inny, nowy sposób. Podkreślił przy tym wartość poznawania siebie i innych, swoich możliwości i ograniczeń dzięki działaniu w grupie.